29. november 2000 kell 22:00

Compaq tahab Eesti juhtivaks arvutimüüjaks

Compaq arvestab oma turuosa kasvatamisel nii jätkuva majanduskasvuga kui ka praeguste Eesti turu trendidega, mille kohaselt turuliidri koha saavutamine on võimalik, ütles Compaq Computer MDG Eesti piirkonna müügijuht Maidu Harjak.

Harjaku sõnul annab jõudsa kasvu ootuseks alust Compaqi tänavune müük Eestis, mis on võrreldes mullusega kasvanud 40 protsenti ning samasugust kasvu on alust oodata ka järgmisel aastal.

Compaqi börsiettevõtte staatusele viidates ei soovinud Harjak ettevõtte Eesti tegevuse majandusnäitajaid siiski avaldada, kuid tema kinnitusel on turuosa kasvatamiseks kõik eeldused olemas.

Praegu on Eesti juhtiv arvutite müüja MicroLink, kuid Compaq suudab järgmisel aastal Harjaku hinnangul senisest turuliidrist tõenäoliselt mööduda.

MicroLinkist möödumise eeldused seisnevad Harjaku sõnul näiteks selles, et USA dollari pideva kallinemise tõttu on tunduvalt kallinenud erinevatelt tootjatelt ostetavatest komponentidest kokkupandavate arvutite hinnad. Koos komponentide hinnatõusuga on samas suurenenud kaubamärgiga personaalarvutite müük ja nende osatähtsus, märkis Harjak.

MicroLinki juhatuse esimehe Allan Martinsoni sõnul rääkis Compaq liidripositsiooni saavutamisest ka juba kevadel, ent seni pole Compaq suutnud MicroLinki müügiplaani kuidagi mõjutada.

?Kahtlemata on tegemist hea firmaga, ja ma soovin neile sõbralikult jõudu nende turuosa suurendamise pingutustes,? ütles Martinson.

Eesti arvutituru tänavuseks mahuks hindas Martinson ligikaudu 30 000?35 000 masinat. Kuigi järgmise aasta tõusu on raske prognoosida, võiks see olla vahemikus 10?25 protsenti, märkis ta.

Martinsoni hinnangul on arvutitootmises MicroLinki põhilised välismaised konkurendid praegu peale Compaqi veel IBM, HP ja Dell, kuid samas müüb MicroLink ka ise nende tootjate arvuteid.

Martinsoni sõnul seisneb MicroLinki edukus praegu Eestis kolme komponendi ? hinna, tarnekiiruse ja -paindlikkuse ? paremal suhtel võrreldes Lääne konkurentidega.

Välismaiste tootjate hinnad on kuni 30 protsenti kõrgemad kui MicroLinkil, tarneajad ulatuvad vahel nädalatesse võrreldes MicroLinki tavapärase kolme päevaga ning samuti on Lääne tootjatelt oma erikonfiguratsioonide tellimine raske, ütles ta.

?Compaq suudab turuosa saada suuri ühetaolisi arvutikoguseid suurtes varem lepitud diilides turule paisates,? rääkis Martinson. ?Kui aga kohalik klient vajab 100 masinat nelja päeva jooksul tavalisest erinevas konfiguratsioonis, on MicroLink ainuke, kes sellise tellimuse siin piirkonnas põhimõtteliselt täita suudab.?

Esialgu ei kavatse Münchenis paiknev Compaq Computer Marked Development Group (MDG) Eestisse tütarfirmat luua ja siin hakkab paiknema vaid müügiesindus.

Harjaku sõnul sõltub kohaliku tütarettevõtte asutamine eelkõige tulevastest majandusnäitajatest ning tõenäoliselt ei leia Compaqi Eesti tütarettevõtte loomine aset enne aastat.

Compaq Computer Corporation on maailma suurim arvutisüsteemide tootja, ettevõtte 1999. aasta netokasum oli 38,5 miljardi dollarilise käibe juures 569 miljonit dollarit.

Autor: BNS

Hetkel kuum