Inno Tähismaa • 29. detsember 2000 kell 6:15

EPL: hinnatõus on hea uudis

Üldine elukallidus tõuseb tuleval aastal 4-5%, kuid see peegeldab ka kiiret majanduskasvu, mis on pigem rõõmustav uudis, kirjutab Eesti Päevelehe juhtkiri.

Teatud hinnad ? elekter, vesi, gaas, telefon, soojus, ühistransport ? on ikka 1. jaanuaril tõusnud. 2001. aastal võime sellest kurvast nimekirjast maha tõmmata telefoni.

Teised administratiivselt reguleeritavad hinnad, kui statistikaameti kõnepruuki kasutada, jätkavad paraku traditsiooniliseks kujunenud joonel.

Monopolide hinnatõusud määravad küllalt olulises ulatuses ära ka tarbijahindade üldise taseme algaval aastal. Praeguse seisuga võime oodata, et üldine elukallidus tõuseb järgmisel aastal neli kuni viis protsenti, kuid see peegeldab ka kiiret majanduskasvu, mis on pigem rõõmustav uudis.

2000. aasta tõestas, et väga suur kaal on ka nafta maailmaturuhinnal ja USA dollari kursil, mida Eesti kuidagi mõjutada ei saa. Siit ka ühistranspordi ja kaugkütte hinnatõus, mis on tegelikult erinevate maakondade kaupa käinud juba pool aastat.

Kas hinnatõus suurmonopolide sektoris ka kunagi lõpeb? Sellele küsimusele on raske vastata, sest hindade kasvu põhjused on erinevad.

Tarbijat see ilmselt ei lohuta, aga administratiivselt reguleeritavad hinnad on sarnase mustri järgi tõusnud kõikides üleminekumaades ning Eesti valitsustel on ehk teistest enamgi õnnestunud seda valutumaks muuta.

Hetkel kuum