Füüsilise isiku tulumaks 20 protsendile

17. jaanuar 2001, 00:00

 • Ma oleks pooldanud juriidiliste ja füüsiliste isikute tulumaksu võrdset alandamist nt 10 või 15%le. Vana tulumaksusüsteem oli lihtsam ja neutraalsem. Uue tulumaksusüsteemi kohta ei ole rahvusvaheliselt tandrilt õiget pauku, minu arvamuste kohaselt, veel tulnud. Aga mille eest panna on küll.

Üks tark välismaa mees ütles mulle, et uus tulumaksusüsteem Eestis hakkab tuntuks saamisel pigem probleeme koguma. Maksundus on valdkond, kus kunagi ei ole kasulik tulla välja millegi uuega esimesena.

Une Mati


 • Une Mati, ma ei saa aru, kas maksud on inimese jaoks või inimene maksude jaoks. Oma raha otstarbekama kasutamisega saab ja peabki alati välja tulema ja tegelema, pole oluline, kas esimesena või viimasena.

Iseasi muidugi, kui ei peeta maksumaksja rahakotti enda omaks, nii nagu seda võib täheldada mõnede ametnike puhul. Siis, tõsi küll, on maksude kärpimine ?enda? rahakoti kallale minek.

Inno Tähismaa


 • Üksisiku tulumaksu langetamise vastu ei tohiks keegi olla. Pole isikuid, kes sellega kaotaks. Ma ei näe olulist põhjust, miks nt opositsioon võiks vastu olla. Ka keskklassi elatustase tõuseks oluliselt.

Mõned arvutused. Kui palk on 6000 krooni, siis saab töötaja kätte 4700 krooni. Kui tulumaks on 20% saab ta kätte iga kuu 5000 krooni. Muidugi, maksukoormust vähendab ka tulumaksuseaduse muudatus §22.6 ehk maksuvaba erikonto võimaldamine FIEdele.

Maksude alandamiseks on mõeldav palga ja FIE kombineeritud vorm kokkuleppel tööandjaga. Nt lisatasusid võiks maksta läbi tööettevõtluslepingu ehk FIE staatuse kaudu maksuvabalt. Kuna äriseadustik võimaldab FIEks hakata igal isikul, võib säästmiseks erikontot kasuta ka iga inimene. Nt säästab iga kuu 2000 krooni maksuvabalt ning suudab aastal 2002 soetada säästmise tulemusena sõiduauto, mis on ettevõtlusega seotud kulu.

Võib veel lisada , et muutus tulumaksuseaduse paragrahv 31.1.5, mis loob soodustusi mitteresidentidele. Seega ennustan, et Merita Panga Tallinna filiaali bilanss hakkab kiiresti kasvama, kuna soomlased toovad oma hoiused Eestisse, kus intressid on maksuvabad.


 • Tahaks veel tähelepanu juhtida sellele, et mida väiksem on tulumaks (ükskõik mis maks), seda vähem on maksudest kõrvalehiilijaid. Ma ei ole hetkel kursis, palju arvatakse olevat ümbrikupalkade ja varimajanduse osakaal, aga mõningates sektorites on see valdav.

Pakun, et kui tulumaks oleks 10%, siis enamik firmasid tegeleks ausa maksumaksmisega (ei ole lihtsalt mõtet riskida) ning tegelikud tulud riigikassasse võivad isegi samaks jääda, kui praegu. Vähemalt tasuks see konkreetsete arvudega läbi arvutada.

ats

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:02
  Otsi:

  Ava täpsem otsing