Inno Tähismaa • 18. jaanuar 2001 kell 6:27

Rootsi Primus kolis kogu tootmise Tartusse

Kunagi likvideeris Rootsi firma Swedish Match tubakavabriku Leek ning viis Rumba valmistamise läände, eile aga lõpetas juba vanaemadele Rootsi firmana tuntud Primus oma tootmise kodumaal, kolides Eestisse, kirjutab Postimees.

Eelmise aasta lõpus pani Primus AB kinni oma viimase Rootsi tehase ning vedas tootmisseadmed Tartusse, kus oli äsja valmis saanud tehasehoone. Eile avatud hoone asub teise, mõne aasta eest valminud tehase kõrval.

Majas on oskustööliste tarbeks peale tööpinkide veel muudki - alates köögist ja lõpetades jõusaaliga, kus saab puhkehetke ajal vormi hoida. Tootmishoone läks maksma kokku kuus miljonit krooni.

Primuse Eesti tehas on seni andnud tööd 80 inimesele. Eile avatud uus tootmishoone teeb ettevõttest peale selle täisvõimsusel töölehakkamist kokku 120-130 palgalisega Tartu suuremate hulka kuuluva tööandja.

Stockholmi on jäänud 50 inimest, kes juhivad maailma suuruselt teist priimusetootjat ning tegelevad uute toodete väljatöötamise ning laborikatsetustega.

Peale priimuste ja matkalaternate valmisid Primuse Eesti tehases seni gaasiseadmed alates põletitest kuni gaasiregulaatoriteni. Pealekauba toodab Primus õhkventiile suurtele veokitele.

Uues tootmishoones valmivad gaasi kütteseadmed peamiselt autosuvilatesse ja haagisautosuvilatesse. Primus Eesti peadirektori Jüri Epleri sõnul on need seadmed suunatud peamiselt kõrge elatustasemega riikide elanikele.

Primus AB tegeleb toodete väljatöötamise, Primus Eesti aga nende kokkupaneku ning kvaliteedikontrolliga. Komponendid tellib firma allhankijatelt. Primus AB suurimaid allhankijaid on Tartu ettevõte Tarkon.

Primus AB direktori Björn Holmbergi sõnul tegi Primus kuue aasta eest kõigepealt valiku kolme Balti riigi hulgast Eesti kasuks ning Eestis omakorda Tartu kasuks.

«Selle üheks põhjuseks on ka allhankijad, keda me siit leidnud oleme. Seni valmivad komponendid erinevates maailma riikides, oleme aga huvitatud valmistajate leidmisest kohapealt,» rääkis Holmberg.

Eelmisel aastal tootis Primus Eesti kokku 130 000 - 140 000 priimust, mis jõudsid kõigisse maailma nurkadesse alates Aafrikast ja lõpetades Nepaliga. Lisaks valmistas tehas 20 000 - 25 000 gaasilaternat.

Tartu tehas on ainus Primus AB sajaprotsendilise osalusega tehas, peale selle on ettevõttel kümneprotsendiline osalus Jaapani matkapliitide tootmise firmas ning veel mõned ühisettevõtted.

Primus Eesti mullune käive oli 55 miljonit krooni, tänavu loodab Epler 70-75 miljoni krooni suurust käivet. Eesti tehase ülesandeks pole kasumi teenimine ning tulusid teenib selle 280 miljoni Rootsi krooni suuruse aastakäibega emafirma.

Hetkel kuum