Ülo Toomsalu • 1 veebruar 2001

Erapostifirma: maal võiks kirja tuua kaupmees või bussijuht

Erapostifirma pakub süsteemi, mille tulemusel tehtaks postikannet maal kaubanduse ja veonduse kõrvalt, kirjutab Maaleht.

Tallinna erapostifirma RaPos pakub maapiirkondade postiside tagamiseks riiklikku hankesüsteemi, mis toetuks kohalikele ettevõtlikele inimestele. See lubaks ettevõtja hinnangul kaotada Eesti Posti (EP) praegusel kujul.

ASi RaPos juhatuse esimees Ülo Kukk ei pea vajalikuks säilitada EP üleriigilist võrku. Ta võrdleb postisidet muusikatööstuse arenguga: kunagi kuulasime vinüülplaate, siis laserplaate, ja enam ei olnud vaja vinüülplaadimängija nõelu. ?Post loodi info kandmiseks. Nüüd kannavad sama asja raadio, televisioon, ajakirjandus,? ütleb Kukk.

Kogu Eesti postituru suuruseks on hinnatud 200?500 miljonit krooni ja see kasvab Kuke hinnangul 10?15% aastas. Kirjade maht küll langeb, kuid suureneb postipakkide turuosa.

Kukk pakub välja süsteemi, mille tulemusena saaks tema sõnul kaubanduse kõrval maapiirkondades ära teha ka kirjasaatmise ja lehekande.

?EP võiks olla teede- ja sideministeeriumi osakond, kes kuulutab välja vähempakkumise mõnes piirkonnas. Maal ju on edumeelseid talunikke, poodnikke jt,? selgitab Kukk.

Kuke sõnul ei ole vaja üleriigilist võrku, vaid ettevõtjaid, kes seotakse lepingutega üheks üleriigiliseks teenuseks. Koos õigustega seataks ka kohustused: kes tohib pakke laiali vedada, ei tohi keelduda tädi Maali kirja edasitoimetamisest.

Hetkel kuum