Soome aktsiaid odavam osta interneti teel

Andres Kärssin 01. märts 2001, 00:00

?Investor on väga hinnatundlik, see paneb teda valima,? tõdes investeerimispanga LHV välisbörside maakler Kristjan Lepik, kommenteerides internetimaaklerite ning börsiliikmete kaudu sooritatavate Soome väärtpaberitehingute teenustasusid.

Lepiku sõnul tegutseb Soomes edukalt internetimaakler eQ Online, kelle juures on võimalik ka siinsetel investoritel oma arve avada.

Samuti on võimalik tuntud Soome firmade aktsiaid osta kordades odavamalt võrreldes pankade teenustasudega interneti teel USA börsilt, kus need aktsiad on noteeritud ADRide, GDRide või välisaktsiate kujul.

Kui internetimaaklereid mitte arvestada, siis on Sampo Panga finantsturgude divisjoni vanemanalüütiku Mairi Tonsiveri sõnul Soome investeerides kliendile siinsest pangateenusest odavam teha tehing Soomes, kus mitteresidendil on võimalik avada arve. Sel juhul kujuneks tehingu maksumuseks 0,3% pluss 532 krooni, arvestama peab ka sealse arvelduskonto teenustasudega.

Hansapanga investeerimisteenuste osakonna kauplemisjuhataja Mattias Mustonen seevastu leiab, et kuigi interneti kaudu on tehingu sooritamine odavam kui pangas maakleri abil, pole õige võrrelda nende toimingute erinevaid teenustasusid.

?Siin tuleb eristada kahte poolt,? lausus Mustonen. ?Me kas räägime lihtsalt tehingu tegemisest või ka kliendi võimalusest maakleriga nõu pidada.? Kohalikul investoril on Mustoneni sõnul välisaktsiate kohta vähe infot ning seetõttu on oluline suurema teenustasuga kaasnev lisaväärtus.

?Meie rõhutame, et aktsiaid on mõtet osta investeerimiseks ning hoida neid pikemat aega,? märkis Mustonen. ?Eesti investorite ring on aga päevasisesed spekulandid.?

Mairi Tonsiveri hinnangul saab investeerimishuviline leida piisavalt informatsiooni internetist, samuti pole tema sõnul siinsetel maakleritel suurt välisaktsiatega kauplemise kogemust.

Sama meelt on ka Kristjan Lepik: ?Informatsioon on interneti vahendusel kõigile kättesaadav. Soome aktsiate arv on niivõrd suur, ma ei tea, et ükski Eesti pank teeks nende analüüsi.?

Tallinna börsi (TVB) ja Helsingi börsi (HEX) ühinemise mõju vahendustasudele on väärtpaberituru spetsialistide arvates veel vara kommenteerida. Mustoneni hinnangul võivad praegused TVB liikmed saada HEXi liikmeteks, kuid see sõltub sealsetest kuludest. Kui jääda lihtsalt vahendajastaatusse, pole tõenäoliselt oodata hinnataseme muutust.

Lepiku sõnul ei pruugi väärtpaberitehingute vahendamine siinsetele investoritele odavamaks muutuda, kuna ülevõtjaks pooleks on antud juhul HEX.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing