Linna ülesanne on parkimist korraldada

09. märts 2001, 00:00

Tallinn sõlmis ESSiga möödunud aasta lõpus lepingu tasulist parkimisõigust tõendavate dokumentide müügivõrgu korraldamiseks.

Koostöös ESSiga on linna eesmärk moodustada laitmatult töötav parkimispiletite müügivõrk, luua ühtne parkimisstrateegia ja arendada välja lisavõimalused parkimistasu maksmiseks. Eeldatavasti kaasneb sellega parkimistulu senisest parem laekumine.

Esimesel aastal on lepingu mahuks 14.08 mln kr, mis kujutab endast linnale garanteeritud tulu. Viie aasta garanteeritud parkimistuluna lepiti kokku 112 ln kr ning seda on isegi rohkem, kui konkursi algsed tingimused ette nägid.

Siiski ei ole linna ülesanne saada parkimisest võimalikult rohkem raha. Linna ülesanne on parkimist korraldada.

Võib kujutleda kaost, mis valitseks linna tänavail ja väljakutel anarhia korral parkimises. Autoga linna tuleval inimesel aga peab olema koht, kuhu parkida ? kas siis mugavamas kohas ja tasu eest või mitte nii mugavas kohas, kuid seevastu tasuta.

Seega on parkimistasul regulatiivne iseloom. Parkimistulu ei kujuta endast linna jaoks elutähtsat tulu, mida ilmtingimata peaks suurendama.

Muidugi ei välista leping ESSiga kavandatust suuremat parkimistulu laekumist ning reguleerib selle jaotamist ? kui tulu laekub ühe kuu jooksul rohkem kui 1,7 mln kr, siis seda ületavast osast saab linn 31 ja ESS 69 - nt 1,8 miljonilise laekumise puhul kuus saab linn täiendavat parkimistulu 31 000 kr ning ESS 69 000 kr.

Teisalt on tasulise parkimise ala kesklinnas vähendatud, samuti on lühenenud tasulise parkimise aeg. Tasulise parkimise piirkonna väiksemaks muutmine kergendas nende olukorda, kes ei soovi parkimistasu maksta ? nad jätavad auto väljapoole seda ala, kus tasu nõutakse ning jõuavad kesklinna viie minutiga. Parkimistasu võtmise aja lühenemine kella 18ni varasema kella 20 asemel on eelkõige soodne teatri- ja kontserdikülastajatele, kes ei pea enam oma kultuuriliste vajaduste rahuldamise nimel tasuma ka parkimise eest.

Ei tohi unustada veel üht vastutulekut ? inimestel on võimalik parkimise eest ka mobiiltelefoni abil maksta, sh pikendada parkimisaega, olemata ise füüsiliselt parkimiskohas.

Kui praegu millegagi rahul ei saa olla, siis sellega, et ESS ei ole suutnud paberkandjal parkimispileteid korralikult müüa ning ei propageeri piisavalt ka mobiiltelefoniga maksmist. Tasulise parkimise korraldamise alase lepingu sõlmimine turvafirmaga ESS toimus õiguslikus segaduses ? alles tänavu veebruaris jõudis riigikohus lahendini küsimuses, kas parkimistrahvide sissenõudmine on seaduslik. Oleks hea, kui ka parkimise kontrollimine oleks ESSi käes, kuid seadus lubab kontrollifunktsiooni vaid ametiisikutele.

Linn on paljudes küsimuses paluja rollis, kes peab riiklikes instantsides tegema selgitustööd seaduste muutmiseks nii, et seadus võimaldaks tööd teha. Püüame koostöös ESSiga teha kõik, et parkimise korraldamine saaks toimuda õigusliku selguse tingimustes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing