Hoonele on hooldusraamat sama vajalik kui autole

Heli Lehtsaar 14. märts 2001, 00:00

Raamat on kohandatav kasutamiseks kõigile hoonetüüpidele, sõltumata nende ehitamise ajast ja kasutamise otstarbest. Raamat on mõeldud kõigile kinnisvara omanikele, selle halduse ja hooldusega tegelevatele isikutele.

Hooldusraamatu esimesed peatükid kajastavad hooldusraamatu ülesehitust ja koostamist ja selle kasutuselevõtmisega seonduvaid soovitusi. Edasi tuleb praktiline osa: hooldusraamatu koostamisjuhend. See sisaldab peatükkide kaupa juhiseid, mida peab hooldusraamat sisaldama ning infot, kuidas vastavate andmete kohta käivaid tüüpvorme täita:

  • hooldusobjekti põhiandmed
  • kontaktandmed
  • hoolduspäevik
  • arvestite näidud
  • põhikonstruktsioonide hooldus
  • tehnosüsteemide hooldus
  • ruumide kasutamis- ja hooldusjuhendid
  • avariiolukordade tegevusjuhendid ja evakuatsioonikorraldus
  • kulude kava
  • hooldusraamatu arhiiv

Lisana on toodud näidised erinevate tüüpvormide täitmiseks. Sellega saab hea tahtmise juures hakkama ka võhik, kuigi juhendites on enne tükk aega vaja pead murda, et aru saada, mida vormides üks või teine lahter nõuab.

Hoone hooldusraamat valmis koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Kinnisvara Haldajate ja Hooldajate Liidu ning ET-Infokeskuse AS-iga. Koostamisel on arvestatud Soome Keskkonnaministeeriumi poolt välja töötatud hooldusraamatuid, teiste Euroopa riikide samalaadseid väljaandeid, samuti Eesti kinnisvara haldajate ja hooldajate poolt varem sisseviidud hooldusraamatute praktikat ja vorme.

Kinnisvara hooldusraamatud on seni tagasihoidlikult levinud. Hooldusraamatu olemuse mõistmist võib raskendada veidi eksitav nimetus, sest tegemist ei ole pelgalt hooldust fikseeriva dokumentide kogumiga. Hooldusraamatusse kogutakse ja süstematiseeritakse kogu konkreetset kinnisvaraobjekti puudutav info alates selle rajamisest. Selle põhjal saab ennetada paljusid probleeme, alandada ekspluatatsioonikulusid ja võimalik planeerida vajalikke töid.

Korraliku hooldusraamatuga kinnisvara on ilmselt tulevikus tunduvalt lihtsam müüa, sest jäävad ära suhteliselt kallid kinnisvarariskide hindamise ekspertiisid ja ülevaatused.

Peamised hooldusraamatu täitmisega seotud osapooled on kinnisvara omanik, haldaja ja hooldajad. Hooldusraamatu koostamise töömahukust on hinnatud keskmiselt 50-le tunnile. Seda peab tegema vastavaid teadmisi omav kinnisvara või ehitusala spetsialist. Hilisema täitmisega saavad hakkama ka omanik või haldaja. Korralikult koostatud hooldusraamat on peale korruselamutele ja suurehitiste vajalik ka eramutele, sest tihti saadakse alles hooldusraamatu koostamisel adekvaatne ülevaade kinnisvara seisukorrast ja vajalike tööde mahukusest. Loodan, et kinnisvara hooldusraamat muutub sama loomulikuks nagu ta on autode puhul.

maht: 50 lk, pluss näidised tüüpvormidest
hind: umbes 90 kr; koos CDga, millelt leiab tüüpvormide näidised, 120 krooni

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing