GIBBi teed raudtee erastamise nõustajaks sillutas EBRD

Virkko Lepassalu 22. märts 2001, 00:00

Eesti Raudtee infrastruktuuridirektori Kaido Simmermanni väitel oli raudtee erastamist nõustav firma GIBB Eesti Raudtee tuntud partner, kes on teinud mitmeid kapitaalremondiprojekte.

Simmermann ütles, et GIBB sattus Eestisse seoses Eesti Raudtee väljakuulutatud rahvusvahelise hankekonkursiga, mille ta võitis. ?Ta on siin umbes kaks aastat projekteerinud ning tunneb mingil määral siinset olukorda,? ütles Simmermann.

Ametlikult on GIBBi tegevusala tehnilised ekspertiisid.

Majandusminister Mihkel Pärnoja põhjendas eile, miks valiti Eestis kapitaalremondiprojektide poolest tuntud GIBB raudtee erastamisnõustajaks ja lükati soodsam pakkuja kõrvale. Minister väitis, et nõustaja pidi olema rahvusvahelise kogemusega, sest nii seisab riigivara erastamisprogrammis.

Mitmed ametnikud on kinnitanud, et konsultatsioonifirmat GIBB on Eesti erastamisagentuuris, majandusministeeriumis jm võetud kui EBRD usaldusalust ja seetõttu on püütud talle igati meele järele olla. EBRD on omakorda GIBBile toetunud põhjusel, et tegemist on Eesti oludega kursis oleva firmaga. Raudteeasja tundvad inimese kinnitasid, et rahvusvahelistel seminaridel nähakse EBRDd ja GIBBi ikka õlg õla kõrval.

1999. aastal, mil otsiti raudtee erastamise nõustajat ning valiti selleks GIBB, oli Eesti Raudteele EBRD soosing oluline, sest päevakorras oli 320 miljoni kroonise laenu võtmine EBRD-lt.

Eesti Raudtee otsustas jaanuaris 2001 laenust loobuda, sest sellel oli liiga kõrge protsent ning mõnelt Eesti pangalt oleks laenu saanud soodsamalt. Selleks ajaks oli nõustamisleping GIBBiga juba alla kirjutatud.

EBRD lükkas eile ümber väited, et tema on soovitanud erastamisagentuurile GIBBi Eesti Raudtee erastamisnõustajaks.

Majandusminister Mihkel Pärnoja viitas eile, et kuna õhus rippus võimalus, et GIBBi kõrvale valitakse veel keegi teine nõustaja, viivitas EBRD jaanuaris 2000 omapoolsete finantskinnitustega.

Hiljem saadi riigihangete ametilt luba GIBBi nõustajaks valimiseks nii esimeses kui teises voorus.

Pärnoja sõnul loodeti, et EBRD finantseerib ka nõustamise 2. vooru, kuid hiljem ütles EBRD sellest ära. Nõustamise 2. vooruks annab nüüd EBRD asemel raha omandireformi reservfond.

Majandusminister ütles eile ka, et riigihangete ameti peadirektor Ülo Sarv eksib, kui teda valetamises süüdistab. Peadirektor Ülo Sarv esines eilses Postimehes avaldusega, et riigihangete ametit on petetud, sest GIBBiga sõlmiti 40 miljoni kroonine erastamise 2. etapi nõustamisleping, samas kui PricewaterhouseCoopers oleks leppinud 12 miljoniga. Riigihangete ametile öeldi, et 12 miljonit krooni on liiga suur raha.

Riigihangete ameti peadirektor Ülo Sarv väitis eile, et pole seni vastust saanud küsimusele, miks tühistati kehtiv riigihange, pidades silmas GIBBi jõuga läbisurumist.

?Alguses öeldi, et parimale pakkujale raha maksmiseks ei ole, pärast selgus, et oli küll,? mainis Sarv.

_________________________________________________________

Samal teemal tänases Äripäevas:

juhtkiri: Valetab peaminister, valetavad ka ministrid

küsitlus: Kas Toivo Jürgenson ja Mihkel Pärnoja tuleb välja vahetada?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing