Koondamised tõstsid Ericssoni aktsiat 9%

Kaja Koovit 28. märts 2001, 00:00

Rootsi suurim börsifirma Ericsson teatas eile, et kokkuhoiupaketi kohaselt koondatakse 2100 inimest Rootsis Linköpingi ja Kumla tehastes, lisaks toimub koondamine ka Suurbritannia kahes tehases. Peamiselt vähenevad töökohad administratsioonis, turunduse ja müügi ning uurimis- ja arendustegevuse alal.

Kokkuhoiupaketiga loodab Ericsson järgmisest aastast säästa 34 miljardit Eesti krooni.

?Praeguses ebakindlas majandusolukorras tuleb Ericssonil tegutseda ja me räägime praegu hädavajalikest meetmetest,? lausus Ericssoni tegevdirektor Kurt Hellström. ?Me peame efektiivsust tõstma.?

Investoritele oli uudis positiivne, sest seni arvestati vaid Hellströmi kaks nädalat tagasi avaldatud esimese kvartali 8,6 miljardi Eesti krooni suuruse kahjumiprognoosiga. Ericssoni jaoks oleks see esimene kvartalikahjum viimase üheksa aasta jooksul.

Ericssoni aktsia hind tõusis eile Stockholmis kauplemise käigus ligi 10%. Sulgemishinnaks kujunes 67 Rootsi krooni, mis jääb endiselt alla kasumihoiatusele eelnenud selle aasta kõrgeimale, 91 krooni tasemele. Aastataguse rekordilise tasemega võrreldes on Ericssoni aktsia oma väärtusest kaotanud 75%.

Lisaks kulude kokkuhoiule toetasid aktsia hinda eile turul levivad kuuldused, nagu kavatseks viimasel ajal terava kriitika osaliseks saanud firma juht Hellström tagasi astuda.

Ericssoni suurimad institutsionaalsed investorid arutasid firma juhatuse väljavahetamist ja tänasel aktsionäride koosolekul üles seatavaid uusi kandidaate juba reedel, kuid konkreetse otsuseni ei jõudnud. Kontserni juhtide tagasiastumist on nõudnud ka Ericssoni töötajate ametiühing.

Vaatamata sellele, et koondamised võimaldavad Ericssonile kokkuhoidu, ei usu analüütikud, et sellest piisaks ettevõtte käekäigu muutmiseks.

?Ericssoni puudutavad uudised on halvad ja vähemalt lähemas tulevikus halveneb olukord veelgi,? kirjutas eilne Financial Times.

?Kulude kokkuhoid on mõistlik, kuid see on ainult esimene samm olukorra lahendamiseks,? lausus CNBC-le Morely Fund Managementi fondijuht Jeff Currington. ?Ettevõtte jaoks tõsisemate, mobiiltelefonide haru probleemide lahendamiseks pole Ericsson veel midagi ette võtnud,? lisas ta.

Ericssoni suurim murelaps ongi mobiiltelefonid, mille tootmises hoitakse küll 10% turuosa, kuid turuliidri Nokiaga võrreldes ollakse liiga väike, et haru tulusust suurendada. Mullu jäi mobiiltelefonide haru 40 miljardi krooniga kahjumisse. Tänavu ootavad analüütikud samaväärset kahjuminumbrit.

Investeerimispanga Goldman Sachs analüütik Sean Faughnan ütles CNBC-le, et mobiiltelefonide haru probleemide lahendamiseks vajab Ericsson partnerit, tõenäoliselt Aasiast.

?Küsimus ei ole ühe või paari inimese väljavahetamises. Probleemiks on ettevõtte kultuur, mis aktsepteerib lüüasaamist. Ja seda üleöö ei muuda,? ütles Faughnan.

Rootsi keskpank peab krooni nõrkust ajutiseks

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing