Metallmööbel ? raudne valik

Tiia Mets 30. märts 2001, 00:00

Metall mööblivalmistamise materjalina ei ole uus avastus. XX sajandi alguses leidis prantsuse arhitekt ning mööblilooja Le Corbusier, et ?metallmööbel on sündinud...?, see jõudis ka kodustesse majapidamistesse. Ta soovitas asendada puidu metalliga ning kolida mööblitööstus lähemale lennuki- ning autotööstusele, mille uudne tehnoloogia võimaldas ökonoomselt toota väga vastupidavaid esemeid.

Eesti metallmööbliga tegelejad jagunevad laias laastus kohapeal tootjateks ning maaletoojateks. Tallinna kesklinnas asuva esindusega Jalax on puhtalt Eesti ettevõte ja soovib selleks jäädagi. Pakutakse disainlaudu ning -toole kõige erinevamale maitsele. Tööd tehakse ettetellimise alusel. Toolide hinnad algavad 765 kroonist. Nii pakutav toodang kui ka kõik, mis sellega seotud, on väga hea kujundusega.

Teine asutus nimega GTL-Laboratoorium tegeleb nende endi sõnul ?...inimkatsetega, selgitamaks välja, milline metallist mööblitükk või eridisaini detail peaks katsealustele kordumatuid elamusi tekitama ning nende elu lõplikult rutiinist vabastama.?

Sauel tegutsev Arco-AR valmistab laias valikus riiuleid ja riidenagisid. Nende toodangut võib leida paljudes Eesti mööblikauplustes. Tegemist on lihtsamate ja igapäevasemate praktiliste mööbliesemetega vastavas hinnaklassis.

Maaletoojatest tegeleb metallmööbliga Kinar Grupp, kes toob Eestisse Baltoni moodulsüsteeme. Nende valikust leiab mööblit kodu mistahes ruumi jaoks. Mooduleid saab vajaduse järgi juurde hankida ning ümber ehitada. Hinnaklassilt pigem kõrge, seda ka kvaliteedilt. Hind sõltub valitud moodulitest ja nende hulgast.

Ka tööstuse jaoks mõeldud esemete hulgast võib üht-teist silma jääda. Kodudele pakutakse moodulsüsteemseid riiuleid. Tööstusmööbliga tegeleja on ka Metkall ? impordib Soome metallmööblit.

Laialt on levinud puidu, tekstiili ja klaasiga kombineeritud metall ? peenikestele metalljalgadele toetuvad kogukad diivanid ning rasked lauaplaadid.

Mis meenub esimesena mõistega metallmööbel?

Funktsionaalsus, lihtsus, kergus. Et mõista kaasaegse metallmööbli olemust, peab minema ajas tagasi eelmise sajandi algusesse, mil tööstuse tormiline areng ja sellega seonduvalt ka linnade kiire kasv esitas täiesti uued nõudmised arhitektuurile ja loomulikult ka sisustusele. Uuteks märksõnadeks materjalide osas said arhitektuuris raudbetoon, metall ja klaas ning interjööris korpus- ja torumööbel, kombineerituna plastiku ja teiste uudsete materjalidega. Uus mööbel pidi lähtuma hädavajalikust funktsionaalsusest, olema kerge ning dünaamiline. Loobuti rohkest ja töömahukast dekoorist, rõhk asetus konstruktsiooni lihtsa ilu eksponeerimisele. Kuigi algul ei pretendeerinud need uuenduslikud ideed stiilinimetusele, kujunesid sellest välja funktsionalism ja mitmed muud moevoolud.

Mida arvate väitest, et metallmööbel on külm?

Metallmööbli võlu just seisnebki tema külmuses ja ka lihtsuses. Küllap iseloomustab seda kõige paremini kuulus 40ndate loosung less is more (vähem on rohkem).

Kas ja miks peaks metallmööblit koduses sisekujunduses eelistama?

Metallmööbel on üks paljudest võimalustest ja see on rohkem igamehe maitse asi. Oluline on hoopis meeles pidada, et interjöör peaks lähtuma arhitektuurist ja oleks normaalne, kui see kehtiks ka kodukujunduses. Kellele meeldib talumööbel, võiks elada talutares või kellele luksuslik dekoor ja antiik, peaks muretsema endale vana lossikese või mõisahoone. Muidugi annab mõningane stiilide segamine vahel huvitavaid tulemusi, kui üldjoontes sobib moodne mööbel ikkagi kaasaegsesse interjööri. Ka meie kõige tavalisemal paneelmajal on ju oma võlu ja kurb on märgata, kui seda ei tajuta ega tunnetata ning püütakse oma elamist ?väärtustada? kaarjate avade või ruuduliste puitakende lisamisega. Selline vildakas suhtumine kõneleb selgelt suutmatusest leppida oma ajastu ja selle võimalustega.

Mis meenub mõistega metallmööbel?

Esimesena meenub tööstusriiul, siis torumööbel eelmise sajandi algusest, lõpuks kaasaegne kontorimööbel.

Kas metallmööbel on muutumas trendiks?

Ei usu, et metallmööbel oleks rohkem trend kui puit- või plastikmööbel. Pigem on trend kahe või enama materjali koos kasutamine: puit?metall, klaas?puit, plastik?metall jne. Kindlasti kasutatakse viimasel ajal mööblikujunduses rohkem metalldetaile, nagu käepidemed, jalad, liistud jne. Kuna metalli töötlemiseks on palju võimalusi metallivalust kuni lehtmaterjalide erinevate töötlemisviisideni, lisaks mitmesugused pinnaviimistlustehnoloogiad, on see disaineritele vägagi inspireeriv töömaa. See on ka ilmselt põhjuseks, miks metalli kasutamine mööbli tootmisel on suurenenud. Samas on esemeid, mille puhul metalli kasutamine on möödapääsmatu, siia kuuluvad tugevad, kuid odavat konstruktsiooni eeldavad tooted, millelt nõutakse suurt vastupidavust ja kulumiskindlust. Näiteks juba eespool nimetatud laoriiulid, aga ka koolimööbel ning peaaegu pooled avalikes ruumides kasutatavatest toolidest.

Kodudes metallmööbli kasutamise järsku tõusu pole siiski märganud, kindlasti aga on see üks võimalus muuta meie kodud isikupärasemaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing