Juurdepääs riigiametniku e-postile avalikuks

ÄP 04. aprill 2001, 00:00

Riigiametnike omavaheline ja kodanikega peetav kirjavahetus on praegu võrdlemisi varjatud. Kui tavakirjadele on veel võimalik ligi saada, siis elektronpost on eriti salajane, sest seda ei pääse lugema keegi peale ametniku enda.

Äripäeva arvates tuleb riigiametnike e-post muuta avalikuks, sest see aitab kaasa riigiametite töö läbipaistvamaks muutmisele.

Me ei tee vahet tavapostiga edastatavatel kirjadel ja elektronpostil, mõlemad peavad olema avalikult ligipääsetavad.

Võib vastu vaielda, et ametnikud kasutavad oma e-posti aadressi ka erakirjade vahetamiseks. Õige, kuid siin aitavad tasuta e-posti aadressi pakkujad (mail.ee, hotmail.com jms), kelle vahendusel võivad kõik soovijad saata oma erakirju.

Juba praegu on paljudel inimestel mitu e-posti aadressi, põhiaadressi kõrval ka lisaaadressid, näiteks eriala- või huvilistides osalemiseks.

Riigi poolt antavat aadressi peaksid ametnikud kasutama vaid tööülesannete täitmiseks. Kaugemas tulevikus võiks normiks saada, et erakirjavahetuse pidamine jääks üldse väljapoole tööaega.

Samuti ei ole vettpidavaks argumendiks riigisaladuste võimalik ilmsikstulek, sest riigisaladusi sisaldavaid dokumente on keelatud e-posti vahendusel edastada, seda võib teha ainult allkirja vastu.

Riigiametite e-posti saab avalikuks muuta ametite interneti kodulehekülgedel spetsiaalse uudisgrupilaadse sisuelemendi loomisega, kus on näha kõigile ametnikele e-posti teel tulnud ja ametnike endi saadetud ametialased elektronkirjad.

Kodanikelt ametnikele saadetud arvutikirjade avalikustamine tagab ka ametnike kiirema vastamise neile e-postiga tulnud küsimustele. Igaüks saab siis näha, kui kaua on riigi poole pöördunud kodaniku küsimus vastust oodanud.

Samas tuleb kaitsta tavainimeste õigust privaatsusele ja mitte muuta avalikuks riigiametnikule järelepärimise teinud eraisiku e-posti aadressi, vaid ainult kirja saatnud inimese nimi.

Ühiskondliku kontrolli all suurenev kohustus kodanike kirjadele vastata annab kindlasti ametnikele tööd juurde, kuid inimeste teenimiseks maksumaksja neid üleval peabki.

Seame eeskujuks naabermaa Rootsi, kus on avalikud ka peaministrile saadetud ja tema kantselei poolt välja saadetud kirjad.

Äripäev ei näe vastuolu põhiseadusega, millele viitab küsitluses teede- ja sideministeeriumi ametnik Edvard Saarma. Ka Rootsis kehtib igaühe õigus temale posti teel edastatavate sõnumite saladusele, kuid see ei takista avalikke huve esindavaid institutsioone andmast kodanikele ligipääsu oma kirjavahetusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing