Pärnu ootab tippüüride tulekut

Ain Alvela 09. aprill 2001, 00:00

Suveaeg süstib Pärnu kaubandusse, teenindusse ja kinnisvaraärisse rohkem elu kui kusagil mujal Eesti linnas. Rannahooajaks tulvab Pärnusse tuhandete kaupa rahakaid puhkajaid nii kodumaalt kui piiri tagant, kes ei pea paljuks luksusliku korteri või väärika rannapiirkonnas asuva villa eest kuus ka üle 10 000 krooni üüriraha maksta. Hotellides ja rannaäärsetes puhkekodudes on juba praegu suurem osa kohtadest suveks broneeritud.

Kuna pakkumine ei ole lõputu, Pärnu maine Eesti kuurortkeskusena aga üha kasvab, võivad paljud tulijad oma soove viimase minuti peale jättes hiljaks jääda ning peavad loodetud luksusliku maja asemel puhkuse keskpärases üürikorteris mööda saatma. Ober-Haus Kinnisvara Pärnu kontori üürimaakleri Tiiu Korõtko hinnangul saabub nõudluse haripunkt juunikuu teisel poolel ja vältab augusti lõpuni. ?Kahetoaline korter, mida muidu pakutakse üürile 1500 krooni eest kuus, maksab suve keskel kuni 6000 krooni,? iseloomustab Korõtko üürihindade kerkimist. ?Kalleim maja, mis meie büroo kaudu üüriti, oli nelja toaga 120m2 pinnaga juba aastaid tagasi ehitatud eramu rannarajoonis, mille eest maksti 10 000 kr kuus.?

Pärnus saab suvel elupaika üürida ka päevade kaupa. Siis on hinnaarvestus muidugi teine ? 2toalise korteri hind algab 150 kroonist ööpäevas inimese kohta. See on paikse linnarahva suvine teenistus ? kolida ise suvilasse või maakodusse ning panna linnakorter raha teenima. Suveajal ongi Pärnus nõutavaim üüripind 2toaline üle keskmise korras mugavustega korter. Süveneb ka tendents, et sageli Eestis viibivad ja siin laia tutvusringkonda omavad soomlased ostavad Pärnusse maja või korteri, kus siis vaid suvel puhkamas käiakse. Ülejäänud aja seisavad pinnad tühjalt, sest välja üürima põhjanaabritest omanikud neid üldjuhul ei tõtta.

Inimesed, kes Pärnusse korteri ostavad, hindavad privaatsust, rahulikku elu ja looduselähedust, mida kuurortlinn neile kahtlemata ka pakkuda võib. See on selline rahvas, kes tõepoolest soetab endale kodu, mitte pinna edasimüümiseks või suvise üürikese renditulu teenimiseks.

Kinnisvarabüroo Uus Maa analüütikute sõnul mõjutab Pärnu kui kuurortlinna staatus mitte üksnes kohalikku suveaja üüriturgu, vaid ka uute korterite müüki ? ligi pooled ostjatest on välismaalased või tallinlased, kes kasutavad kortereid vaid suveperioodil. Seevastu kohalik rahvas eelistab vanade elamute renoveeritud kortereid.

Pärnu eramuehitusele ennustavad spetsialistid erinevalt teistest Eestimaa piirkondadest helget tulevikku, sest juba 2000. aastal tõusis nõudlus Pärnu elamukruntide järele Tallinnaga samasse suurusjärku.

Paari viimase kuuga on Pärnu korterite hinnad tõusnud keskmiselt viis protsenti. Rannarajooni ja kesklinna korterite turuhinna erinevus muude piirkondadega on oluline, samas kõige suurema mahuga korterelamute piirkonna ? Mai elamurajooni ? korterid on reeglina suurema pinnaga kui mujal.

Büroopindade turul toimub enamik tehingud korralike bürooruumidega vahemikus 80?150 kr/m². Kõrgem hind on üksikutel büroodel, mis tegelikkuses asuvad hoopis kaubanduspindadel. Samuti on kuni 300 kr/m² kaubanduspindade rendid ainult kaubanduskeskustes, mis on täiesti erinev turg.

Kuna Pärnus on üürihinnad suvel oluliselt kõrgemad kui muul ajal, siis kõik maksimumina esitatud tasemed väljendavad ainult väga lühikese perioodi näitajaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing