Eraisikute laenuintress kasvas märtsis järsult

Tõnis Oja 26. aprill 2001, 00:00

Pärast paarikuist puhkust jätkavad pangad ja liisingufirmad agressiivselt klientide meelitamist. Eraisikutele määratud uusi laenutooteid turule eriti juurde ei tulnud. Ettevõtetele hakkas Hansapank pakkuma korduvkasutusega laenulimiiti. Laen on mõeldud lühiajalise käibekapitali krediteerimiseks ja intressikulude optimeerimiseks.

Eraisikutele antud laenude keskmine kaalutud intress on Eesti Panga andmetel poole aastaga kerkinud 1,74 protsendipunkti 11,99 protsendini. Märtsikuine hüpe oli 0,82 protsendipunkti, mis toimus peamiselt lühiajaliste laenude arvelt. Eraisikutele antud lühiajaliste laenude kaalutud keskmine intress kerkis märtsis 1,52 protsendipunkti 11,31 protsendini.

Pankade jõulueelne agressiivne laenupoliitika on juba oma eesmärgi saavutanud. Laenude baasintresse pole kergitatud, aga ilmselt on järjest enam kliente tunnistatud laenukõlbulikeks ning keskmine riskipreemia on selle võrra kasvanud. Uued kliendid võtavad suhteliselt väikesemahulisi laene. Seda näitab eraisikutele antud laenude jäägi üsnagi mõõdukas kasv ? 1,2 protsenti 7,1 miljardi kroonini.

Eraisikutele antud eluasemelaenude kaalutud keskmine langes 0,8 protsendipunkti võrra 10,8 protsendini (kroonilaenud). Europõhjaliste eluasemelaenude keskmine kaalutud intress langes vaid 0,1 protsendipunkti 9,7 protsendini. Euroopa Keskpank pole sel aastal baasintressi veel langetanud ning seetõttu pole oluliselt langenud pikaajaliste laenude baasintressiks kujunenud 6 kuu Euribor. Eluasemelaenude võtjad, kes ootavad pikisilmi Euribori langemist, peavad veidi ootama. USA keskpank on baasintresse langetanud sel aastal juba 2 protsenti. Euroopa Keskpank on ainus suurtest keskpankadest, kes on baasintressi alandamisega viivitanud. USAs alanud ning tasapisi teistele kontinentidele levima hakanud majanduskasvu aeglustumine ei jäta puudutamata ka Euroopat, mistõttu Euroopa Keskpank langetab repomäära niikuinii. Võib-olla juhtub see juba täna.

Keskmine laenuportfell kasvas märtsis 2,2 protsenti 35,6 miljardi kroonini. Viimati oli laenujääk ülalpool 35 miljardi krooni taset novembris. Euroopa Keskpanga intresside langetamine peaks laenuportfelli kiiresti kasvatama. Arvestades praegust inflatsioonitaset, on laenuraha võrdlemisi odav.

Eraisikute laenutabel

Ettevõtete laenutabel

Liisingutabel

Laenu ja liisingutabelid on esitatud PDF formaadis, kui Teie browser ei toeta seda formaati soovitame installeerida siit oma arvutisse Adobe Acrobat Reader

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing