Uued Eesti passid tulevad Euroopa turvalisimad

27. aprill 2001, 08:23

Kodakondsusamet hakkab järgmisel aastal Eesti kodanikele väljastama turvalisuse poolest tipptasemel passe, milliseid seni on välja antud vaid Belgias, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Visuaalselt on põhiline erinevus vanade ja uute passide vahel see, et isikuandmed pole enam tagakaane siseküljel, vaid järgmisel leheküljel,? rääkis kodakondsus- ja migratsiooniameti direktor Mari Pedak.

Teine oluline asi on see, et enam pole pilt passi kleebitud, vaid foto on arvutisse võetud ning trükitakse koos passiga välja.

Seni on passe võltsides eelkõige pilte vahetatud ja seda on olnud asjatundjal lihtne teha. Uue passi puhul on see võimalus välistatud.

Uut passi pole veel keegi konkreetselt valmis joonistanud. Välja on valitud uue passi valmistajafirma ? inglise ettevõte De LaRue, kes on valmistanud ka praeguse passi. Enam-vähem on ka selge, milliseid turvaelemendid kasutusele võetakse.

Oluliselt kaugemal on aga isikutunnistus ehk ID-kaart, mille projekt läheb 8. mail valitsuse istungile kinnitamiseks. ID-kaardi on kujundanud ning seda hakkab trükkima ?veitsi firma Trüb, kusjuures trükimasinad panevad ?veitslased üles Hansapangalt renditud ruumidesse.

Mõlema väljaandmiseks kulub 330 miljonit krooni, kuid suurem osa peaks sellest riigilõivude näol inimeste käest tagasi tulema.

Kui palju dokumendid inimestele maksma lähevad, ei ole veel otsustatud. Pedaku sõnul maksab ühe passi valmistamine praeguste arvestuste järgi 83 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing