Aktsionärid rikkamad, panga kliendid rahul

30. aprill 2001, 00:00

Hansapanga grupp saavutas esimeses kvartalis silmapaistvalt hea tulemuse, üle 400 miljoni krooni kasumit. Võrreldes aastataguse ajaga kasvas kasum 26%, omanikud peaksid kapitali tootlikkusega rahule jääma.

Äripäeva arvates tulenevad head kasuminumbrid klientide rahulolust pangaga.

Pank müüb usaldust. Hansapank on järjekindlalt kinnistanud oma liidripositsiooni, mis paneb üha suurema osa elanikkonnast ja ettevõtetest arveldama just selle panga kaudu.

Ehk alles täna võtavad Sampo ja Nordea Pank ette tõsisemaid samme turuosa hõlvamiseks Hansapanga arvel. Ühispank arusaadavatel põhjustel Hansapangaga enam ei konkureeri ? kummagi omanikud panevad varsti leivad ühte kappi, tõenäoliselt müüakse Ühispank uutele omanikele.

Hansapanga suurim kasumikasv on tulnud intressitulude suurenemisest miljardi kroonini. Pangal oli õnnestunud kampaania Trumbi ja Ego maksekaartide turuletoomisel. Need kaardid meelitasid laenu võtma ka keskmise ja väikse sissetulekuga kliendid. See kliendigrupp ei kvalifitseeruks ühekordse pikema laenu saamiseks, samas kogunevad Ego ja Trump-kaardi intressid tuhandetelt väikestelt summadelt. Võrreldes klassikalise (aastatasuga) krediitkaardiga tuleb keskmiselt pangale rohkem maksta.

Suurenenud on ka summaarsed teenustasud, seda tõenäoliselt arvelduste mahu kasvu tõttu. Teenustasud operatsioonidelt on mitmes valdkonnas isegi langenud, nt väärtpaberitehingud ja krediitkaardi aastamaks.

On õige, et pank teenib oma klientide pealt, seega oleks suur kasum justkui kurjast. Ent panga pikaajaline kahjum võib jätta kliendid üldse rahast ilma.

Hansapanga head kvartalitulemused pole täiel määral kajastunud aktsia hinnas. Ehk on õigus analüütikutel, kes peavad tulemusi isegi keskpärasteks. Seda enam, et märkimisväärne osa kasumist (ca 90 mln krooni) laekus halbade laenude tagasivõitmisest ehk ühekordsest allikast. Kuid raha on raha. Kavandatud mahus pole realiseerunud Hansapanga ?kuldsed käerauad? ehk optsiooniprogrammid juhtkonnale. 2.?17. aprillini ootas realiseerimist 650 000 aktsiat, ainult et hinnaga 138 krooni 60 senti. Aktsia sulgemishind börsil oli 17. aprillil 136,50 krooni. Kahju. Aga sama palju aktsiaid sama hinnaga ootab järgmist aastat.

Üsna kiirelt on kasvanud Hansapanga personalikulud, aastaga +32%. Aktsionäre võib personalikulude kiire kasv ärevaks teha. Samas võib aga personalikulude suurenemist vaadata kui investeeringut, mis peab tagama vähemalt senise kasvutempo säilimise. Selleks, et tegevust laiendada, on paratamatult vaja inimesi.

Pärast pikka kadalippu õnnestus Hansapangal erastada Leedu Hoiupank, Leedus juba tegutsevat tütarpanka Hansabankast süüdistati rahapesus, kuid tõendid puudusid. Seega pole pangandusmaastik sugugi konarusteta. Et turuosa Eestis juurde võita on raske, siis tulebki pilgud seada Läti ja Leedu suunas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing