Mõtlematu lukuvalik seab elu ohtu

Jaanus Beilmann 08. mai 2001, 00:00

Kui ostate välisukse luku, süvenemata toote turvalisusesse, võite teha kingituse lukuvargale. Halvemal juhul võib suvaline lukuvalik viia traagiliste tagajärgedeni kriisiolukordades ning seada ohtu inimelud.

Lukuvaraste ohvriks on kallimad lukukorpuse ja ukse peale paigaldatavate võtmepesadega lukud. Kuna varastatud lukkudega on võimalik raha teenida, siis igasuguste märkimiste, ühesuunakruvide, hoiatuskleepsude ja muude vahenditega õnnestub lukuvarguste massilisust küll piirata, aga mitte lõpetada. Parim vahend varguse vastu võitlemisel on lukukomplekt, mille keerukuse tõttu kahjustub lukk äravõtmisel niivõrd, et teda edasi vaid vanarauaks kõlbab müüa. Sellisest kriteeriumist lähtudes on pääseteeks DIN-standardi toodete valik. Sellised tooted ei näe sageli välja läikivad ja edevad, kuid neid ei õnnestu ka vigastamata varastada ja edasi müüa. Terve lukukomplekti varastamiseks peab uks olema lahti jäetud. Sellisel juhul ei kaitse lukku jubinate mahakeeramise eest ka ülaltoodud vargavastased vahendid. Et DIN-standardiga luku lukukorpust uksest kätte saada, tuleb eemaldada läbi ukse ja lukukorpuse ulatuv võtmepesa. Lukukorpust ja võtmepesa vigastamata on DIN-võtmepesa võimalik eemaldada vaid võtme olemasolul. Nii avatud kui lukustatud asendis on DIN-võtmepesa võtmega keeratav pöördkeel alati niisuguses asendis, mis takistab võtmepesa väljavõtmist lukukorpusest. Toore jõuga võtmepesa eemaldamine on tülikas ja muudab võtmepesa ja lukukorpuse edasise kasutuse võimatuks.

Kui Äripäeva artiklis (08.12. 2000 ?Vargad tungivad lukuturule? Sulev Oll) kurtis Mooni 17 korteriühistu juht, et kahe trepikoja ustelt lukkude vargusega tekitati korteriühistule kahju 7000 krooni ulatuses, siis DIN-standardi lukkude korral oleks nii suur kahju tõenäoliselt ära jäänud või olnud mitu korda väiksem.

Soetatava kvaliteedis tuleb veenduda nii lukku eraldi kui ka koos uksega ostes. Hiljuti paigaldati mitme Õismäe maja trepikojale turvalised terasuksed. Kauba müünud ja paigaldanud uksetootja väitis klientidele, et ustel on kvaliteetsed Saksa DIN-standardi lukud. Pärast kahenädalast kasutamist ei saanud inimesed enam trepikoja uksest sisse ega välja. Selgus, et tegemist oli Poola päritolu odava ja standarditele mittevastavate lukkudega.

Seda aga, kui ohtlik on läbipääsude mittetoimimine kriisisituatsioonides ? näiteks tulekahju korral ?, kujutab ette igaüks. Samuti on raske tööandjale selgitada, et tähtis tööülesanne jäi täitmata, sest teil ei õnnestunud trepikoja ust lahti teha.

Siseustele, välisustele ja turvaustele mõeldud lukud paistavad välimuselt sarnased. Nii võibki juhtuda, et kasu ja parema hinna huvides paigaldatakse välisuksele siseukselukk, mitte välisustele mõeldud kasutuslukk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing