Järgmisest aastast elektrooniline äriregister

Kristi Malmberg 11. mai 2001, 00:00

Eile Sakala keskuses toimunud Äripäeva dokumendihalduse seminaril kinnitas justiitsminister Märt Rask, et äriregistri töö järjest kiireneb.

?B-kaardi koopia saab juba praegu kätte poole tunni kuni tunniga, mõned ärakirjad aga vaid minutiga,? ütles Rask. Ta meenutas, et veel mullu kulus B-kaardi koopia saamiseks terve päev.

Äriregistri tööd peaks oluliselt kiirendama ka selle elektrooniliseks muutumine uuest aastast

Justiitsminister kinnitas, et elektroonilises äriregistris on uuest aastast arvutiandmetel sama õiguskaal kui paberdokumendil.

Siis on Raski sõnul loodud infosüsteem, mis võimaldab tasuda äriregistri toimingute eest pangakaardiga ja kontrollida riigilõivu tasumist arvutivõrgu kaudu.

?Infosüsteemide areng peab tagama võimalikult kiire ja kliendisõbraliku teenindamise,? märkis Rask.

Rask pidas üheks olulisemaks äriregistri töö puuduseks ka sekretäride madalat palka, mis on tekitanud suure kaadrivoolavuse. Praegu saavad sekretärid vastavalt kvalifikatsioonile palka 2000?3400 krooni kuus, kavas on see tõsta 3400?5000 kroonini kuus.

Märt Rask meenutas hea sõnaga ka Äripäeva poolt ajakirjandusliku eksperimendi raames altkäemaksu andmist Tallinna äriregistri sekretärile, misjärel puhkenud skandaal andis tõuke nii mõnegi muutuse läbi viimiseks.

Rask lubas, et edaspidi kasvab notari osatähtsus äriregistri menetluses. ?Notari teenus on kokkuvõttes odavam vahendusfirma omast ja õiguskindel,? selgitas Rask. ?Notar vastutab tagajärgede eest isiklikult.? Lisaks on tühine õigusvaidluste oht.

Raski kinnitusel peaksid lähiajal hajuma ka järjekorrad notari uste taga, kuna on kavas muuta mitmed asjaajamised lihtsamaks ja enam mitte nõuda nii palju notariaalset tõestamist.

Lähiajal saavad läbi äriregistri avalikuks ka kogu pankrotte puudutav info ja ärikeelud. ?Praegu sealt seda infot ei leia,? nentis Rask.

See tähendab ka äriseadustiku ja pankrotiseadustiku vahelise vastuolu kaotamist. Samuti tõstetakse ettevõtte juhatuse vastutust maksejõuetuse korral.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing