Sündimas uus Põhjala telekomihiid

Tõnis Arnover 17. mai 2001, 00:00

Ei Telenori tegevjuht Tormod Hermansen ega TeleDanmarki juht Henning Dyremose soovinud algul kinnitada Briti ärilehes Financial Times ilmunud ?spekulatsioone?, et nad tahavad luua ühisfirmat, mille väärtus oleks 282,8 miljardit Eesti krooni. Eile siiski Telenori avalike suhete juht Dag Melgaard kinnitas, et Telenor peab läbirääkimisi TeleDanmarki suurima osaniku USA firmaga SBC Communications, kellele kuulub 41,6% aktsiatest. Melgaard ei öelnud, kas kõne all on osa või kogu aktsiapaki ostmine, mis maksab 58,5 miljardit Eesti krooni.

Plaanitav ühinemine oleks tõsiseks löögiks praegusele turuliidrile Rootsi Teliale, kes pärast Telenoriga ühinemise karilejooksmist on teatanud, et jätkab Põhjalas liitlaste otsimist ja on avalikult tunnistanud, et TeleDanmark oleks igati sobiv partner.

Mäletatavasti olid Norra Telenor ja Rootsi Telia 1999. a kahe firma ühinemises juba peaaegu kokku leppinud, kui sama aasta detsembris teatasid Rootsi ja Norra valitsus ootamatult koostöö katkestamisest. Poolte väitel muutis ühinemise võimatuks kahe valitsuse aktsionärilepingu erinev tõlgendus: nad ei suutnud jõuda ühisele arvamusele mobiiltelefoniüksuse peakorteri paigutamise suhtes ? norralaste arvates pidi see tulema Oslosse ja rootslaste arvates Rootsi Kistasse. Analüütikute hinnangul takerdus ühinemine aga Telia ja Telenori juhatuseliikmete lahkarvamuste, poliitilise võimuvõitluse ja erineva rahvusliku ja ärikultuuri taha.

Nüüd üritavad norralased siis rootslastest ette jõuda ja taanlastega kaubale saada. Kuid nagu kinnitavad analüütikud, on sellegi ühinemise teel rohkesti karisid. TeleDanmark on erafirma, kus riigile aktsiaid ei kuulu ja kus suurim osanik on USA SBC Communications 41,6 protsendiga. Taani riik jättis endale kolm aastat tagasi TeleDanmarki erastamise puhul õiguse, et kui TeleDanmark soovib viie aasta jooksul kellegagi ühineda, siis vajab see riigi heakskiitu.

TeleDanmarki tegevdirektor Henning Dyremose ütles kuu aega tagasi Financial Timesile, et väga raske oleks ühineda firmaga, mis ei ole erastatud. Norra Telenoris kuulub riigile teatavasti 79% aktsiatest ning Norra parlament võttis mullu juunis vastu seaduse, mille kohaselt riik ei kavatse vähendada osalust Telenoris alla 51%. Kui riik ei taha, et Telenori ja TeleDanmarki ühinemisel langeks tema osalus alla 50%, siis tuleb tal SBC Communicationsile kuuluv aktsiapakk ära osta. Osa raha võib ta saada Taani suuruselt teise mobiiltelefonifirma Sonofoni 53,5% aktsiate eest, mis ta ühinemise korral on sunnitud ilmselt Taani konkurentsiameti nõudel maha müüma. Nende eest maksis ta eelmisel aastal 32,1 miljardit Eesti krooni.

Telenoril on veelgi probleeme, sest liit taanlastega ei anna talle pääsu Rootsi mobiiltelefoniturule, kuhu ta väga tahab jõuda. Telenoril on küll koos British Telecommunicationsiga Rootsis võrdse osalusega tavatelefonifirma Telenordia, kuid et mobiiltelefonistrateegiat arendada, tuleb tal analüütikute hinnangul see kas maha müüa või siis seal kontrollpakk omandada. Samal ajal on Rootsi Telia tugevalt esindatud Norra mobiiltelefoniturul, kus talle kuulub Telenori suurima konkurendi, NetComi 51,5% suurune aktsiapakk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing