Sampo sihib Norra kindlustusfirmat

Sirje Rank 22. mai 2001, 00:00

Eile pakkus Sampo kombineeritud aktsia- ja sularahatehingus ühe Storebrandi aktsia eest 75 Norra krooni, mis on 23% turukursist kõrgem, ning hindab firma väärtuse 20,8 miljardile Norra kroonile ehk 40,6 miljardile Eesti kroonile.

Sampo eesmärk on tugevdada oma positsiooni Põhjala elukindlustusturul ning ühendada kahe firma kahjukindlustustegevus ala suurimaks firmaks Skandinaavia turul. Sampo pakkumist toetavad nii Sampo kui ka Storebrandi juhatus.

Sampo ülevõtukatse pareerimiseks tegi oma pakkumise Storebrandile ka Norra suurim pank Den Norske Bank (DnB), et luua kahe firma baasil tugev kodumaine finantsteenuste kontsern. DnB pakkumine oli 63,6 Norra krooni aktsiast ehk 10% üle turu kursi.

Storebrandi aktsia läks uudise peale eile tõusule, DnB ja Sampo aga langesid. Ühelt poolt on põhjuseks võimalik pakkumissõda, teisalt hinnang, et 23% preemia on Storebrandi eest liiga kõrge hind.

Ükskõik kumb võidab ? Soome Sampo või Norra suurpank ? tulemus mõjutab igal juhul Rootsi-Norra kindlustuskontserni If, millest 44% kuulub praegu Storebrandile. Sampo võidu korral ühendab Soome firma oma vara- ja kahjukindlustuse Ifi portfelliga, luues Põhjala turu suurima kahjukindlustusfirma 24% turuosa ning 3,7 miljoni kliendiga. Laienenud If on turuliider kõigis kliendisegmentides, kirjutas firma eile pressiteates.

Sampo osalus laiendatud firmas oleks 67,5%, ülejäänud aktsiad kuuluvad Rootsi Skandiale. If tegutseb praegu kahjumiga ning kavandatud börsidebüüt on aktsiaturgudel valitseva ebakindluse tõttu edasi lükkunud. Sampo portfelli lisandudes paranevad ka noteerimisväljavaated.

Storebrandi elukindlustusharu ülevõtmisega saab Sampo juurde 31% Norra turust. Sampo on varem öelnud, et tahab lõpetada tegevuse vähetasuval kahjukindlustuse alal ning teha panus pigem elukindlustusele ja varahaldusele. Sellega on Sampo strateegia sarnane Storebrandi omaga.

Sampo pakkumine Storebrandi ülevõtmiseks võib leida vastasseisu Norra poliitikute hulgas. Norra rahandusministri Karl Eirik Schjoett-Pederseni sõnul eelistab valitsus Storebrandi jäämist Norra kapitali kätte.

Alles hiljuti nõustus Norra valitsus müüma riigi suuruselt teise Christiania panga Nordeale, Norra Fokus Banki ostis Taani Den Danske Bank. Storebrand on suurtest finantsinstitutsioonidest Norras veel viimasena järel ning Norra poliitikud eelistaksid selle ühendamist osaliselt riigile kuuluva Den Norske Bankiga. DnB võib Storebrandile uue, kõrgema pakkumise teha.

Sampol on aga tugev ?sõjakassa?. Viimase kahe aastaga on Sampo oma Nokia aktsiate müügist teeninud üle 17,3 miljardi Eesti krooni, mida nüüd käiku lasta.

Sampo on Soome suuruselt teine finantskontsern, mis eelmise aasta lõpus ühines 100% riigile kuuluva Leonia pangaga (Soome postipank). Praegu kuulub Soome riigile Sampos 40,3% aktsiatest. Soome parlament on nõustunud vähendama riigi osalust 20 protsendile, kuid läinud nädalal esitas valitsus taotluse kõigi Sampo aktsiate müügiks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing