Kalts on põrandapesu eilne päev

Rinel Pius 23. mai 2001, 00:00

Selle näite puhul ei oska ma arvutada hoolduskulusid, samuti ei kommenteeri ma hügieeni, üldise puhtuse ja turvalisuse taset.

Põrandakatete hoolduse eesmärk on eemaldada mustus, säilitada hügieen ja turvalisus, hoida üldist puhtust ja anda pinnakattele võimalikult pikk eluiga.

Iga pinnakate säilib paremini, kui hooldama hakatakse seda siis, kui ta veel ilus välja näeb. Põrandakatte hoolduse võib jagada kolmeks: põhjalik esmapuhastus ja vahatamine, igapäevane hooldus ning vahehooldus/eritööd.

 • Esmapuhastus.
See on eelkõige pinna kasutuselevõtu puhastus ja pesu. See kõige tähtsam puhastus tuleb teha tavaliselt siis, kui ehitus saab valmis. Enamasti jäetakse see lihtsalt tegemata või heal juhul lükkab keegi suurema prahi kokku.

Kui põrand ei saa puhtaks ja teda ei kaeta kaitseainega, siis edaspidi ei saa kasutusel olevale põrandale enam esmapuhastust teha, sest mööbel segab.

Esmapuhastusel tehtud vead maksab pinnakasutaja ise kinni. Kui neid vigu parandada vahehooldustega, siis olenevalt pinnakattest ja kasutamise intensiivsusest maksab see kasutajale igal aastal kuni 75% aastasest põrandakatte hoolduse maksumusest. Ja tulemus on tavaliselt üsna keskpärane. Teine alternatiiv on pinnakatte vahetamine.

 • Igapäevane hooldus.
Tehakse peaaegu igas firmas ? kus puhastab puhastusfirma, kus oma koristaja. Oluline on, et puhastaja natukenegi teaks, mida ta teeb. Õige vahendi valik ja väljaõpe ei tee paha.

 • Vahehooldus/eritöö.
Mida paremini on tehtud esmapuhastus ja igapäevane hooldus, seda harvemini peab kasutama vahehooldust. Tavaliselt kuulub selle töö juurde vahatatud kohtade parandamine või uus vahatamine, samuti mõne teise kaitseaine pinnale kandmine ja ka poleerimine.

Töötegemise kiiruse ja kvaliteedi tagab eelkõige õige pinnakatte paigaldamine, head töövahendid ja professionaalsed hooldajad.

Vead on põrandate hooldamisel samasugused nagu igal pool mujalgi ? põhjamaine jonn ja eestlase jäärapäisus sunnib kõike ise enne ära proovima. Kui pinnakate on juba selline, et raske on aru saada, kas tegemist on marmoleumi, parketi või kiviga, siis kutsutakse keegi, kes tunneb ala paremini. On aga selge, et siis on tegemine kallim ja tulemus nõrgem.

Ülejäänud vead on äärmusvead. Sageli juhtub, koristamine jäetakse kõige viimaseks asjaks ja arvatakse, et vana hea kalts, pesupulber ja keegi memm teevad asja ära. Teine äärmus on ?mäesuusataja? kompleks: ostetakse kõige kallim ja sobimatum varustus. Muide, puhastusvahendite hinnad ei jää sugugi alla korralikule slaalomivarustusele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing