Merekeskuse rentnik ehitab Balti jaamast kaubanduskeskuse

Peeter Raidla 04. juuni 2001, 00:00

Talrand kavatseb Balti jaama peahoone ümberehitamisega kaubanduskeskuseks valmis saada veel selle aasta suveks. Juba on välja kuulutatud ka kaubanduspindade väljarentimine.

Vaatamata ajakirjanduses väidetule kuulusid Balti jaama hooned veel hiljuti rahvusvahelise reisijateveoga tegelevale EVR Ekspressile. Mäletatavasti kirjutati juba 1999. aastal, et EVR Ekspress olevat need Talrandile müünud.

Kui veel kuu aega tagasi kinnitas EVR Ekspressi nõukogu liige Marcel Vichmann, et Balti jaama hooned kuuluvad endisele nende firmale, siis läinud reedel ta selles enam nii kindel polnud: ?Ausalt öeldes ma ei teagi, kuidas nendega praegu on.?

Ka EVR Ekspressi 49 protsendi aktsiate omaniku Eesti Raudtee juhatuse esimees Parbo Juchnewitsch avaldas arvamust, et Balti jaama hooned peaksid tema teada veel siiani EVR Ekspressile kuuluma: ?Iseasi, et need võivad olla kellelegi renditud.?

Vaatamata sellele, et Merekeskust rentiv AS Talrand on juba aastaid tootnud keskmiselt 8 miljonit krooni kahjumit aastas, on selle omanik Vassili Luzin suutnud arendada hoogsat tegevust ka mujal.

Talrandi majanduslik seis oli vahepeal koguni nii kehv, et audiitor Hubert Hirv juhtis Luzini tähelepanu enam kui 7 miljoni krooniga miinusesse läinud netovara seisule: ?See on piisav põhjus ettevõtte sundlõpetamiseks.?

Luzin vastas sellele miljonite kroonide lisamisega Talrandi aktsiakapitali. 1999. aastal leidis Luzin kui ainuomanik aktsiakapitali laiendamiseks 7,2 miljonit krooni ning läinud aasta suvel veel paar miljonit krooni, viies sellega aktsiakapitali ühtekokku 9,5 miljoni kroonini.

Samal ajal loovutas Luzin väikese osa aktsiaid kahele uuele aktsionärile ? Grigori Leflerile ja Nikolai Salnikovile, kelle osakaal aktsiakapitalis on aga tühine. Kummalgi mehel on 150 000 krooni eest aktsiaid.

Merekeskus, kus pinda on üle 2600 ruutmeetri, on antud Talrandile rendile kuni 2021. aastani hinnaga 40 krooni ruutmeetri eest. Tallinna linnavalitsuse elamumajandusameti osakonnajuhataja Udo Klopets ütles, et linn on võtnud nõuks Merekeskus maha müüa. Võimalikku hinda ei osanud ta öelda, lisades, et hinnang on küll tellitud, kuid see pole veel valmis.

Klopets tõdes, et juhul kui linn otsustab keskuse müüki panna, ei juhtu see enne sügist. ?Kuid selle peavad otsustama linnavalitsus ja volikogu,? sõnas Udo Klopets.

___________________________________________

Lisaks Merekeskusele ja Balti jaamale tegutseb avalikkusele tundmatu Vassili Luzin mujalgi. Alates 1999. aastast rendib tema kontrolli all olev AS Restano Õismäel Nurmenuku kauplust, turgu ja samas avatud restorani Kaktus.

Restano rentis kuni käesoleva aasta veebruarini ka restorani Kännu Kukk Mustamäel, kuni ta võitis linnavalitsuse väljakuulutatud müügikonkursi. Kännu Kuke eest pidi Restano maksma 3,1 miljonit krooni.

Luzini ainuomanduses oli veel OÜ Talrand Kinnisvara, mille osakapitali maksis ta sisse kahe tugitooliga. Nagu Talrandis, on ka Talrand Kinnisvaras toimunud tänaseks muutused omanike struktuuris. 80 protsenti osakapitalist kuulub nüüd Kännu Kuke omanikule ASile Restano ning ülejäänud juba mainitud Leflerile ja Salnikovile.

Nii Restanot kui ka Merekeskust on seotud veel ka Boriss Daniloviga, ent äriregister ei kinnita tema kuulumist ei nende ettevõtete juhatusse ega ka nõukogusse.
ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing