Sõjavägi annab õmblejatele tööd

Merike Ojasson 12. juuni 2001, 00:00

Viimase kahe ja poole aasta jooksul on kaitseministeerium välja kuulutanud 115 riigihankekonkurssi. Neljandik neist on otseselt või kaudselt seotud riidemajandusega, ostetud on nii pealis-, töö- kui erirõivaid, suur hulk konkursse on välja kuulutatud tekstiilitoodete ja kangaste ostmiseks. Arvatavad teemad, nagu relvade, mootorsõidukite või laskemoona ostmine, on üldarvus esindatud vaid mõne näitega. Populaarsed on hoopis ehitustööde tellimine ja jalatsite ostmine.

Selle aasta riigieelarves on kaitseministeeriumile kaitseotstarbelise varustuse, inventari ja materjalide ostmiseks ette nähtud üle 109 miljoni krooni. Järgmise aasta riigieelarve projektist jääb kaitseministeerium meelde sellega, et kaitsekulutused kasvavad riigieelarvest neli korda kiiremini. Tõenäoliselt suureneb järjest ka riigihangete hulk.

Kaitseministeeriumi riigihangete teema miinuspoolel on kaheldava väärtusega riigihanked, kus jalatsid osteti firmalt OÜ Vellex International, kelle tegevusalade loetelus olid jalanõude asemel kalatooted. Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused oleksid oma aulasse saanud ligi 6000 krooni maksvad 300 aulatooli, ülikalli tooliostu peatas konkursil osalenud Tarmeko Kommerts ASi protest. Ministeeriumi avalike suhete juhi Madis Mikko kinnitusel kuulutatakse toolide ostmiseks uus konkurss välja veel sel kuul.

Riigihangetega saadud tellimused on firmadele hea sissetulek. Õmblusfirma Imprek 93 käive oleks ilma vormiriietuste tellimusteta poole väiksem.

?Riigihanked annavad meile üle poole käibest küll,? tunnistas OÜ Imprek 93 juhatuse esimees Rein Kauber. ?Kaitsejõudude riigihangetes on määrav hinna ja kvaliteedi suhe. Tänu sellele, et oleme suutnud hinna all hoida, oleme ka tellimusi saanud.?

Kauberi väike, vaid kümmekonna õmblejaga tegutsev firma on kaitsejõudude, mereväe ja piirivalve vorme õmmelnud ligi kaheksa aastat. Enamasti osaletakse väiksemate mahtudega riigihankekonkurssidel, suuremate mahtude täitmiseks ei jätku firmajuhi sõnul ressurssi.

?Aga nagu öeldakse, riigi leib on pikk ja peenike. Vähehaaval saame ka investeerida, aga korralik õmblusmasin maksab ikkagi 50 000?60 000 krooni, me ei saa isegi ühe tellimuse pealt nii palju kasumit,? ütles Kauber.

Perefirmana tegutseva õmblusfirma käive on aastas ligi 3 miljonit krooni, aasta puhaskasum on mõnekümne tuhande krooni ümber. Riigihangetega osa käibenumbris on aasta-aastalt kasvanud.

Rohkem seisneb Kauberi sõnul nende firma uhkus selles, et oma jõududega on välja töötatud mereväe ja kaitsejõudude vormimudelid. Mereväelased andsid õmblusfirmale ette eelmise vabariigi aegsed näidised, neilt malli võttes saadigi pisut moodsamad vormiriided.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing