Hansa toob turule Läänemere aktsiafondi

ÄP 21. juuni 2001, 00:00

?Eesti inimeste investeerimisaktiivsus on kasvanud ning üha enam ollakse huvitatud aktsiafondidest,? ütles Hansa Aktivajuhtimise ASi juht Mihkel Õim põhjenduseks, miks uus fond turule tuuakse. Kuigi keegi täpseid mahtusid ei avalda, hindab Õim, et välisfondid on Eestis osakuid müünud mahus 50?100 miljonit krooni.

2. juulil alustav Hansa Läänemere Aktsiafond investeerib kaheksa Läänemere-äärse riigi ? Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola, Läti, Leedu ja Eesti ettevõtete 15?50 aktsiasse. Venemaa investeerimisportfelli ei kuulu, sest sinna investeerimine viiks tehingukulud väga kõrgeks. Lisaks ei ole Venemaa kultuuriliselt ja majanduslikult antud piirkonnaga piisavalt seotud.

Iga riigi osalus fondis tuleneb Mihkel Õimu sõnul tema kasvupotentsiaalist ja riskitasemest, kusjuures ükski riik ei tohi portfelli mahust ületada 25%. Eesti, Lätit ja Leedut vaadatakse ühe Baltimaade piirkonnana, mille osakaal ei tohi ületada 15 protsenti. Poola osakaal ei tohi olla üle 10 fondi portfellist.

Vähendamaks telekommunikatsioonifirmade Nokia ja Ericssoni suurt osakaalu, ei tohi ühe sektori osakaal fondis olla üle 20 protsendi.

Fondiportfelli kuuluvad aktsiad peavad olema likviidsed ehk noteeritud vastava riigi börsi põhinimekirjas (v.a Baltimaad), ettevõte peab olema läbipaisted ehk esitama piisavalt infot investeerimisotsuste langetamiseks ning aktsia peab kuuluma vastava riigi aktsiaturu arengut kajastava indeksi koosseisu.

Osaku nimiväärtus on 100 krooni ja miinimuminvesteeringu piirang puudub. Liiga väikesed rahapaigutused muutuvad aga mõttetuks, sest nagu igal pool, tuleb maksta sisenemis- ja väljumistasu ning samuti pangale tehingutasu.

Fondi sisenemistasu on osaku puhasväärtus +1% ning väljumistasu osaku puhasväärtus miinus 1%. Hansapangas väärtpaberikonto omanikele on Hansa Aktivajuhtimise hallatavate fondide tehingutasu 20 krooni.

Mihkel Õim kinnitas, et fond on läbipaistev ning osakuomanikel on täielik ülevaade, kuhu raha paigutatakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing