Sangar investeerib idaturule

Inge Rumessen 21. juuni 2001, 00:00

Sangari juhatuse esimees Jaan Kallas ei soovinud arenguplaani idaturgude suunas kommenteerida enne nõukogu koosolekut 29. juunil, kui teema pikemalt arutlusele tuleb.

Ukrainas juba viie kauplusega tegutseva ASi Baltika juhatuse esimehe Meelis Milderi sõnul on Ukraina unikaalne turg. ?Seda kas või juba oma suuruse tõttu,? nentis ta. ?Samas on sinna väga raske siseneda, sest tegemist on nõukoguliku majandusturuga.?

Sangari kontserni netokäive oli möödunud aastal 75,2 miljonit krooni, selle aasta esimeses kvartalis aga 24,4 miljonit. Esimeses kvartalis kasvas ettevõtte puhaskasum 1,5 miljoni kroonini, möödunud aastal kokku teeniti 6,8 miljonit krooni puhaskasumit.

Selle aasta esimeses kvartalis moodustas Baltika eksporditurgude müügikäive 74 protsenti 109,3 miljoni kroonisest netokäibest.

Ukraina turule laienemise ettevalmistamiseks kulus Baltikal ligi aasta. ?Turg on suhteliselt tühi ning ka ostjaskond on ebamäärane,? kirjeldas Milder Ukrainat. ?Pole keskklassi, kõik on kas vaesed või rikkad.? Sellegipoolest on neil Milderi hinnangul läinud Ukrainas paremini, kui loodeti.

Vändras asuv, peamiselt kodutekstiili tootmisega tegelev AS Wendre suunab esialgu oma tegevuse siiski lääne turgudele. ?Kauges tulevikus vaatame ka Ukraina ja Venemaa poole,? ütles ettevõtte finantsjuht Veli Piikmann. ?Praegu on põhiline, et suudaksime mahtusid tõsta. Idaturgude puhul võib olla riskantseks raha kättesaamine ning Venemaa puhul on miinuseks ka topelttollid.?

Ekspordi osakaal moodustas eelmisel aastal Sangari kogukäibest 75 protsenti, oluliselt suurenes oma kaubamärgi osatähtsus käibes, küündides 34 protsendini. Varasema mitme kaubamärgi arendamise ja turundamise asemel mindi üle ühtsele kaubamärgile Sangar.

Sangari kontsern on Lõuna-Eesti suuremaid tööandjaid. Selle aasta 1. jaanuari seisuga oli kontsernis kokku 745 töötajat. Töötajate keskmine palk oli 3910 krooni, kasvades aasta jooksul 6 protsenti.

Sangari enamusaktsionär on Alfred Seif OÜ, kelle omanik on endine kergetööstusminister Jüri Kraft, vähemusaktsionärideks on peamiselt ettevõtte endised juhtivtöötajad.

Aktsia kohta teenis ettevõte möödunud aastal kasumit 15,49 krooni, dividende makstakse 1,5 krooni aktsia kohta.

Sangari kontserni kuuluvad õmblusfirmad AS Sangar ning AS Sangar Valga Vabrik ja jaekaubanduskett Sangar Kaubanduse OÜ.

___________________________________________

www.sangar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing