Tasub sõita Rakveresse

Reet Weidebaum 21. juuni 2001, 00:00

Rakvere teatri tänavuse suve reklaamlause on ?Suvi Eesti parimate lavastajatega?. Juba pärast esimese suveprojekti äravaatamist tuleb sellega nõustuda.

Rakveresse etendusele sõita tuleb pooleteisetunnise ajavaruga, sest enne etendust toimub meeliköitev jalutuskäik mööda pikka Pikka tänavat, mis ääristatud oma lugudesse mattunud-põlenud-lagunenud majadega. Tuleb kuulata ära majade lood, et lõpuks lasta end juhatada lagunemise märke kandvasse majja number 32, mille on suveks võtnud lavastaja Mati Unt koos näitlejate Toomas Suumani, Ardo Ran Varrese ja Üllar Saaremäega ning dramaturg Harold Pinteri ?Majahoidjaga?.

Eesti teatris toimuvat jälginu mäletab veel eelmist Majahoidjat, mida ligi 15 aastat tagasi mängisid Eesti Draamateatris Aarne Üksküla, Martin Veinmann ja Jüri Krjukov. Ma ei meenuta toonast, Evald Hermaküla lavastust mitte selleks, et hakata seda Mati Undi tõlgendusega võrdlema ? ehkki kõrvutamine on huvitav ning seda on ka juba tehtud.

Meenutan vaid mälestust Pinteri tegelastest tollal. Sovjetiaja lõpus olid ?Majahoidja? kolm nihestunud meest siinse eluga lõdvalt haakuvad kunstilised kujundid. Praegu algavad paljude tallinlaste päevad nüride laksatustega, mida tekitab oma postile asunud kohalik Davies prügikasti kõrval plekkpurke lapates. Ehk teisiti öeldes ? Eestis kulus Pinteri loosse tegelikuks sisseelamiseks 10 aastat iseseisvust.

Rakverelaste tõeliselt nauditav ja meisterlik ?Majahoidja? on lisaks Pinteri huumorile täis pikitud ka Undi muigeid ja finesse. Samas mõjub kodutu pretensioonikas võimujanu tänasel päeval ka ähvardava ja kõhedust tekitavana.

Igatahes tuleb ?Majahoidjale? teatri poolt kinnitatud tunnuslausest ?Selleks, et end päästa lasta, tuleb enne peksa saada? arusaamiseks ühel nädalavahetusel enne 15. juulit sõita Rakverre, astuda majja Pikk tänav 32 ja seal antav etendus ära vaadata.

H. Pinteri ?Majahoidja?
Rakvere, Pikk 32
Etenduse-eelne matk algab kl 18.30 Rakvere muuseumi juurest
kuni 15.07. reedel ja laupäeval (v.a 23., 24.06.) kl 20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing