Korteriühistu juhatuse liikmega tuleb sõlmida tsiviilõiguslik lepe

Urmas Mardi 26. juuni 2001, 00:00

Korteriühistutel tekib sageli probleeme juhatuse liikmetega tehingute sõlmimisel. Õiguslikult korrektne on käitumine, kui korteriühistu üldkoosolek võtab vastu otsuse tellitavate tööde või teenuste tasu ja ulatuse osas ning volitab kedagi ühistu liikmetest sõlmima tsiviilõiguslikku lepingut ühistu juhatuse liikmega.

Korteriühistute tegevust reguleerib korteriühistuseadus ning reguleerimata küsimustes tuleb juhinduda mittetulundusühingute (MTÜ) seadusest. Juhatuse liikmetega tehingute tegemist reguleerib selle § 19 ?Üldkoosoleku pädevus? p 5: ??juhatuse või muu organi liikmega tehingu tegemise või tema vastu nõude esitamise otsustamine ja selles tehingus või nõudes mittetulundusühingu esindaja määramine?. Tegemist on imperatiivse õigusnormiga, seega ainuõige ja korrektne õiguslikus mõttes on juhatuse liikmega tsiviilõigusliku kokkuleppe (näiteks teenistusleping) sõlmimine. On ka levinud arvamus ?kui põhikirjas on teisiti?. Siiski ei saa seda sätet põhikirjaga muuta, sest seadus sellist võimalust ette ei näe.

Sageli tõlgendatakse valesti ka juhatuse liikmega töölepingu sõlmimist. Töölepingut reguleerib töölepingu seadus, mille § 7 sätestab alused, millele töölepingu seadus ei laiene ? punkt 10 sätestab: ??juriidilise isiku organi ja välismaa äriühingu Eesti filiaali juhataja, samuti riigiettevõtte haldusnõukogu liikme suhetele juriidilise isiku, välismaa äriühingu Eesti filiaali ja riigiettevõttega?. Juhatuse liikmega töölepingu sõlmimine ei ole õiguslikus mõttes korrektne, kuna töölepingu seadus antud valdkonda ei reguleeri. See tähendab, et juhatuse liikmele ei laiene töölepingu seaduses sätestatud regulatsioon.

Lähenemas on ühistute korralise üldkoosoleku kokkukutsumise tähtaeg. Koosolekute peamine eesmärk on juhatuse koostatud majandustegevuse aastakava arutelu ja selle kava vastuvõtmine ning ühistu eelmise aasta majandusaruande ja bilansi kinnitamine. Aruanne tuleb anda tutvumiseks kõigile korteriühistu liikmetele vähemalt kaks nädalat enne üldkoosoleku toimumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing