Eesti, Läti ja Leedu edusammud majanduses

27. juuni 2001, 00:00

Läti eksportis mullu kaupu 1,9 mld dollari väärtuses. Eesti mullune ekspordimaht oli 3,2 mld dollarit ja Leedul 3,6 mld dollarit. Läti vedas mullu kaupu sisse 3,2, Eesti 4,2 ja Leedu 5,2 miljardi dollari väärtuses. THI oli Eestis 6,4%, Lätis 1,4% ja Leedus 0.8%. Tööpuudus ? Eestis 6,7%, Lätis 8% ja Leedus 12,8%. Keskmine palk on Eestis 5279 kr, Lätis 4415 kr ja Leedus 4704 kr.

___________________________________________

THI kasvab Eestis suures osas tänu imporditud inflatsioonile ja administratiivselt reguleeritavate hindadega kaupade kallinemisele. Et kroon on seotud euroga, siis on dollari kursi tõus ja kütuse kallinemine Eestis rohkem hindu tõstnud.

Läti võib Eestist mööduda veel sel kümnendil, kuid seda ainult siis, kui Vene majandus ja Lätit läbiv transiidivoog püsivad pikaajaliselt praegusel kõrgtasemel.

___________________________________________

Läti kiire majanduskasv põhineb pigem varasemal suurel mahajäämusel kui Eestit ületavatel majandusnäitajatel. Läti majandus sai mitu aastat Eestist hiljem hoo sisse. Samas tuleb tõdeda, et vahed enam mingil juhul ei suurene. Paari-kolme aasta pärast hakkab Balti riikides tooni andma hoopis Leedu kiire areng.

___________________________________________

Läti majanduskasv on olnud Eesti omast kiirem juba kaks aastat ja selle aasta I kvartalis jäi Eesti jälle alla. Leedu kasv on väiksem, aga litt on seotud dollariga ning seetõttu on nt kasv nii dollarites kui eurodes Eestist oluliselt kiirem.

Aasta esimese kvartali tööstustoodangu kasv jäi väikseimaks Eestis. Ka internetiseerumisega oleme jõudnud küllastumispunkti ja täna on meil kasulikum näidata aastatagust statistikat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing