Sepised lisavad ürgsust

Margus Sanglepp 29. juuni 2001, 00:00

Sepiste sobivuse üle oma aiakujundusse otsustab eelkõige majaomanik ise. Seejärel võib nõu küsida disaineritelt või konsulteerida kogenud sepaga. ?Sepised sobivad eelkõige vanemate ehituste juurde, sinna, kus on ajaloolist hõngu. Aga ka sinna, kus on kasutatud materjalina palju kivi,? räägib sepp Jaak Krivin Jõgevamaalt.

Kuigi raud on esmapilgul raskestikäsitletav materjal, tasub sepale teada anda kõigist oma soovidest, sest osavamad mehed taovad rauast isegi roosid valmis. ?Meie teeme originaalilähedasi talusepiseid nagu roobid, koputid, käepidemed, aga ühtki kliendi erisoovi ei jäeta kuulamata. Head metallitöötlejad oskavad kõike,? ütleb Andres Ella Talumaa OÜst.

Sepiste tellimiseks ei pea alati rahakotti puuga selga võtma. ?Sepis on nii individuaalne asi, et kõik sõltub keerukuse astmest ja sepa-tellija kokkuleppest,? arvab Krivin, kes ei pea õigeks, et uute majade juurde rajatakse praegu peamiselt vaid keevisaedu. ?Siiski dikteerib tänane turg, et raudaedu keevitatakse ja vaid üksikud elemendid sünnivad tõelisest sepatööst,? kirjeldab Ella.

Raudaedade jooksva meetri eest küsitakse ca 1000 krooni. Väiksematel sepistel, ka aiamööblil, on enamasti kokkuleppehind, mis sõltub materjalist, kogusest, teostuse keerukusest, töömahukusest ja palju ka sellest, kuidas sepaga kaubelda osatakse.

Korralik sepis püsib õige hooldamise korral aastasadu. ?Sepis on igavene. Maja võib ära põleda, aga sepistatud aed jääb,? kinnitab Krivin. Ilmataadi meelevallas olevad piirdeaiad, aiakaunistused, kaminakolded jms kipuvad päikese, vihma ja külma mõjul oma esialgset värskust paari aastaga küll kaotama, kuid kunagi pole hilja roostega võidelda ning sepiseid ilmakindla värviga värskendada.

Sisearhitekt Merike Hagel soovitab sepismööbli ja väiksemad sepistatud asjad tõsta talveks siseruumidesse. Kriimustusi tuleks lihvida peene liivapaberiga ning värvida. ?Paljud sepised aga ei vaja mingit erilist hooldamist ja võivad olla täiesti ehedad, ka roostega kaetult,? ütleb Ella.

Kuigi tänapäeval pole sepised veel väga hinnatud, on hakatud järjest rohkem aru saama, et korralikul sepatööl on suur väärtus ja kordumatu omapära. Eelkõige ilmneb see praegu vanade hoonete taastamisel, mille väljanägemist on sepisteta raske ette kujutada. Samuti on paljud inimesed vanade ja uute sepistega julgelt kaunistanud oma koduaedu, olgu tegemist siis sepisvõrede, tuulelippude, ehisdetailide või veesülititega. ?Sepistatud asjad on kallimad kui poest ostetud seeriatoodang, aga nad kestavad kauem ja on ideaalsed kujunduselemendid,? räägib Ella.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:10

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing