Ericssoni jätkub pea igasse riiki

Tõnis Oja 06. juuli 2001, 00:00

Ericsson pakub telekommunikatsioonivallas kõike, alates fikseeritud kõneliinidest kuni mobiiltelefonide ja muude kommunikatsioonivahenditeni välja. 1876. aastast alates on Ericsson olnud ülemaailmselt aktiivne ning tegutseb tänapäeval enam kui 140 riigis.

Ettevõtte suuremad turud on Lääne-Euroopa, kust tuli möödunud aastal 36% käibest, ja Aasia 21% suuruse käibega.

Ericsson on pannud väga suurt rõhku ja palju raha analüüsi ja arengutöösse.

Välismajanduse jahtumine on aga sundinud ettevõtet oma tegevust restruktureerima ja kulusid kokku hoidma. Selleks loodi hiljuti isegi kriisikomitee.

Märgatavalt halvenenud olukorra tõttu II kvartalis koondas ettevõte aprillis oma 105 000 töötajast 12 000.

Kaks kuud tagasi soovitas ettevõte oma alltöövõtjatel tõmmata kulusid kokku 20%, saamaks Ericssonilt suuremaid tellimusi.

Network Operation & Service Provider arendab ja turustab telekommunikatsioonivõrke kogu maailmas. See üksus andis eelmisel aastal ettevõtte kogukäibest 71%.

Ericsson on paigaldanud mobiilsüsteemide infrastruktuure juba rohkem kui sajasse riiki. Ettevõtte suurim konkurent on kahtlemata Nokia, kuid ka Nortel, Lucent ja Motorola.

Consumer Products tegeleb mobiiltelefonide tootmise ja müügiga nii otse klientidele kui ka edasimüüjatele.

Seda haru on Ericsson püüdnud restruktureerida ning muuta kasumlikuks. See üksus kandis juba 2000. aastal ettevõtte 31,2 mld SEKi suuruse tegevuskasumi kõrval 24 mld SEKi suurust tegevuskahjumit. Ehk siis igale mobiiltelefoni ostjale maksti kõvasti peale.

Mobiiltelefonide tootmisharu käive Ericssoni kogukäibes ületas eelmisel aastal napilt 20% joone.

Aprillis teatas Ericsson, et teeb Jaapani olmeelektroonika tootja Sonyga ühisettevõte mobiiltelefonide tootmiseks. Sellega loodetakse juba II poolaastal kasumisse jõuda. Igatahes loodetakse tehingust positiivset mõju ka Ericssonile, kes saab lihtsamalt ligi Jaapani turule, kus uue mobiilside generatsiooni vastu suurt huvi tuntakse. Mobiiltelefonide turust on Ericssoni käes 10% ning seda püütakse kahekesi koos kasvatama hakata.

Enterprise Solutions tegeleb telekommunikatsioonisüsteemide lahendustega äriklientidele. 1999. aastal ostis Ericsson TouchWave Inc?i ja viimase toote WebSwitch 2000, kindlustamaks selle üksuse tugevust ja arengut.

Ericssoni 7,9 mld aktsiast kuulub umbkaudu 90% Rootsi või välismaistele institutsioonidele. 45% Ericssonist kuulub Rootsi kapitalile.

Üks suurimaid ettevõtte aktsionäre on alles hiljuti endale Ericssoni aktsiaid juurde ostnud valdusfirma Investor AB, kelle valduses on 4,7% ettevõtte aktsiatest.

Möödunud aastal kaubeldi börsil 17 mld Ericssoni aktsiaga, millest 44% ulatuses Stockholmi börsi kaudu. Arvestades ettevõtte aktsiate arvu, vahetusid aktsiad omanike käes väga vilkalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing