Kindlustusvaidlused lahendab vahekohus

Aare-Matti Inglist 06. juuli 2001, 00:00

Vahekohus vaatab kaebuse läbi ainult siis, kui isik, kelle peale kaebus esitati, annab selleks kirjaliku nõusoleku. Kannatanu või kindlustatu poolt liikluskindlustuse kindlustusandja vastu esitatud nõude läbivaatamiseks ei ole nõusolekut vaja, kuna kindlustusandja kohustuse osaleda vahekohtu menetluses sätestab seadus. Vahekohtule võib esitada kaebuse nii kindlustusandja kui ka Eesti Liikluskindlustuse Fondi tegevuse kohta.

Iga kaebuse läbivaatamiseks moodustatakse kolmest vahekohtunikust koosnev vahekohus. Kaebuse esitaja ja isik, kelle tegevuse peale kaebus esitatakse, valivad vahekohtunike nimekirjast kumbki ühe vahekohtuniku ja valitud kaks vahekohtunikku valivad vahekohtu kolleegiumi liikmete seast vahekohtu esimehe. Vahekohtunike nimekirja leiab rahandusministeeriumi internetikoduleheküljel.

Vahekohtunikuks saab olla isik, kellel on kõrgem akadeemiline haridus ja kes tunneb kindlustusõigust. Vahekohtu esimees taandab vahekohtuniku, kes ei ole erapooletu või ei saa kaebuse läbivaatamisel mingil põhjusel osaleda. Kui vahekohtu esimees ise ei ole erapooletu või ei saa kaebuse läbivaatamisel osaleda, taandab ta end ise või teevad selle otsuse poolte valitud vahekohtunikud.

Kui isik, kelle peale kaebus on esitatud, nõustub selle läbivaatamisega vahekohtus (v.a kindlustusandja, kes on selleks kohustatud), peab vahekohus alustama esitatud kaebuse läbivaatamist 15 päeva jooksul alates nõusoleku saamisest. Vahekohus teeb otsuse hiljemalt 30 päeva jooksul alates kaebuse läbivaatamise algusest.

Vahekohus kaasab kaebuse läbivaatamisse pooled ja asjast huvitatud isikud. Kaebus vaadatakse läbi suulises menetluses.

Liikluskindlustust puudutava kaebuse läbivaatamine vahekohtus on pooltele tasuta. Pooled võivad oma kulul kasutada esindajaid, eksperte ja tunnistajaid.

Poolte või huvitatud isikute ilmumata jäämisel võib asja arutada ka nende kohalolekuta.

Kui kaebuse läbivaatamiseks on vaja lisateavet, -dokumente või -ekspertiisi, kuid neid vahekohtule ei esitata, tagastatakse kaebus läbi vaatamata.

Vahekohtu otsus kuulutatakse välja viie kalendripäeva jooksul pärast kaebuse sisulise läbivaatamise lõppemist.

Vahekohtu otsus jõustub 10. tööpäeval alates otsuse kuulutamisest, kui üks pooltest või mõlemad pooled ei ole enne nimetatud tähtaega esitanud samas asjas tsiviilkohtule nõuet teise poole vastu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing