9. juuli 2001 kell 7:38

Börsiülevaade: Euroopa börsid alustavad täna langusega

Tänased Euroopa aktsiaturud tõotavad alustada taas madalatel tasemetel kui möödunud reede õhtul lõpetati.

Suuresti on selline negatiivsus tingitud uute USA tehnoloogiaettevõtete kasumihoiatustest kui ka sellest, et ka Euroopas endas on ettevõtete olukord hakanud viimasel ajal oluliselt halvenema.

Täna on Euroopas kasumihoiatuse andnud nii Prantsusmaa luksuskaupade tootja LVMH, kui ka pooljuhtide tootja ESEC.

Tehnoloogisektori aktsiad reageerisid nädala lõpus välisturgudel jõuliselt ettevõtete kasumihoiatustele. Osaliselt lipsasid välisturgude probleemid ka läbi Tallinna börsi väravate, kus noteeritud aktsiad odavnesid reedel keskmiselt protsendi võrra.

Nagu tavaks reageeris välisturgudele kõige jõulisemalt Eesti Telekomi <GR#EE.ETL> aktsia, sulgudes 72,50 kroonil ehk 1,7% möödunud sulgemishinnast madalamal.

Hansapanga aktsia <GR#EE.ETL>sulgus 153,25 kroonil, odavnedes 0,3%.

Tugevalt puudutas reedest börsipäeva aga kauplemise aktiivsus, õigemini selle täielik puudumine. Börsipäeva käive küündis 57 tehingu käigus vaid 3,6 mln kroonini. Seega oli tegemist selle aasta lahjema börsipäevaga.

Lisaks kuumale ilmale põhjustas suure tõenäosusega kauplemise passiivust ka suuremate investorite huvi kadumine Hansapanga aktsia vastu.

Kui viimased poolteist nädalat hoidis maaklerite sõnul börsi aktiivsust välismaine ostuhuvi Hansapanga aktsia vastu, millega kaubeldi päevas keskmiselt 10 mln krooni eest, siis reedene 1,8 mln krooni käive oli möödunud päevade kõrval kahvatu vari.

Hetkel kuum