Puidust sisustusdetailid lisavad õdusust

Madle Mühlbach 11. juuli 2001, 00:00

Puitu saab kasutada pea kõikide interjööri osade ja sisustuselementide juures ? puidust võivad olla nii ruumi põrandad, seinad kui ka laed, aknaraamid, uksed, mööbel, kardinad ning isegi kraanikausid.

Erineva töötluse ja viimistlusega puit loob ruumis õdusa meeleolu, jutustab traditsioonidest ja kestvusest. Puitu kasutatakse edukalt erineva stiilsusega ruumides ? tuleb vaid valida õige töötlusega puit ja järgida sisustuselementide vormilist külge. Puit on ajatu.

Fakt, et puidust saab luua praktiliselt kõike, võib tekitada küsimuse ? kui palju puitelemente ruumis kasutada, et ruumi mitte üle koormata. Vastus peitub eelkõige hoones ja ruumis endas, selle funktsioonides ja stiilis, samuti mängivad rolli inimeste endi eelistused.

Hästi sobib puit nii sauna kui ka kantristiilis suvilasse või maakodusse ? naturaalsed materjalid ja maalähedus aitavad hästi lõõgastuda.

Prantsuse maakodu stiilis ruumides võib kasutada pleekinud või ühekordse heleda peitsiga puitu. Vanalinna väärikaid puidust aampalke, tahvellagesid ja ajaloolise hõnguga puitpõrandaid igatsevad paljud ? rääkimata massiivsest väärispuidust antiikmööblist. Modernsemas ruumis võib piirduda mõne puidust elemendiga, et lisada soojust ja hubasust. Metalli, puidu ning mattklaasi kombinatsioonid näiteks mööblidisainis on hetkel vägagi hinnatud.

Puidust sisustuselemente on tänapäeval palju, mõned neist ka n-ö varjatud kujul.

Võtame näiteks vaibad, mis on kootud pabernöörist ? nendegi toormaterjaliks on algselt olnud puit. Peenikese, aga tugeva nööri kokkukudumisel saadakse peened mustrid ja koepinnad, naturaalsetes toonides või mitmevärvilised. Pabervaibad on tegelikult kodustes tingimustes ka hästi vastupidavad, kuigi inimese teadvuses seondub paber ilmselt millegi õrna, rebeneva ja kiirelt kaduvaga.

Tänapäeval leiab tapeete, mille pind on kaetud puidust saadud õhukese kiumassiga. Tapeedi pinnale kinnitatakse loodusest saadud samblikke, lehti ja kõrsi. Selliste tapeetide põhi on reeglina paberist, millele kantakse pealiskiht ? käsitööna sündiv seinakate on küll kallis, kuid see-eest täiesti allergiavaba ja originaalne. Pealegi ei pea sellise tapeediga katma kõiki seinu ? piisab näiteks ühe seina rõhutamisest ruumis.

Puidust kardinad on ehk tarbijale kõige tuttavamad, kuid ka siin leiab alati uudseid ja huvitavaid lahendusi. Kõige uuem materjal puidust kardinate vallas on peenikestest puitliistudest kokku kootud materjal, millest valmistatakse ruloosid, Rooma kardinaid, paneel- ja püstlamellkardinaid.

 • Rooma kardinad moodustavad ülestõmbamisel volte ning jätavad pisut rangema ja selgema joonega lõpptulemuse.

Puitruloode allserva moodustub kardinamaterjalist rull ning ka tõmbenöörid on nähtaval.

Eriti hästi sobivad puitrulood rõdudele, verandadele ja sundimatu meeleoluga ruumidesse. Puitruloode populaarsus põhineb materjali naturaalsusel, intrigeerival tekstuuril ja sensuaalsel välimusel, osad materjalid on kasutatavad ka välitingimustes.

Materjalide seast leiab nii naturaalsetes puidutoonides kui ka rõõmsates toonides värvitud materjale ja erinevaid struktuure. Enamikku materjalidest saab elavdada rõõmsavärviliste kantidega.

 • Puitribakardinad on klassikaline lahendus, oma selgete joontega sobivad need väga paljudesse ruumidesse. Puitribakardinate materjal võib olla valmistatud erinevatest naturaalse puidu liikidest ? tavaliselt tamm, kirss, pöök, kask või pärn. Kasutada võib ka vaid ühte puuliiki, mis peitsitakse kas erivärviliseks või meenutamaks erinevaid puiduliike. Viimasel juhul on üks eelistatuim materjal pärnapuu, mis tänu oma kergele kaalule teeb suuremate mõõtudega kardinate käsitsemise lihtsamaks. Ribade laiused on tavaliselt 25, 35 ja 50 millimeetrit. Siin tuleks arvestada, et laiematest (ja tumedamates toonides) ribadest koostatud puitribakardinad pääsevad paremini mõjule avaramates ruumides ja suuremate akende ees.

Puitribakardinatele annab väga palju juurde puuvill-lintide kasutamine, mis võivad harmoneeruda näiteks ruumis kasutatud sisustustekstiilidega.

Silmas tasub pidada ka uksi ? olgu nad siis vaheuksed või kapi/garderoobi uksed. Siin pööraks tähelepanu voldik- ja liuguste kasutamise võimalustele, antud kontekstis siis ikka puitviimistlusega.

 • Voldikuksed on hea alternatiiv tavapärastele vaheustele, sest need võimaldavad suurendada ruumi aktiivselt kasutatavat pinda võrreldes tavalise uksega ligi ruutmeetri võrra.

Voldikuksi võib kasutada toaustena, vaheustena, garderoobi või panipaiga ustena. Naturaalsest täispuitvineerist kattega voldikuste materjalid hõlmavad endas nii mõnegi puuliigi ? esindatud on tamm, mänd, pöök, kask, mahagon, tiik, pähkel, saar jne.

Ühes ruumis võib seega omavahel kombineerida näiteks tammepuust ribakardinaid ja samast puiduliigist voldikuksi. Või lähtuda hoopis tammeparketist.

 • Liuguste puhul on kasutatavaim viimistlusmaterjal melamiinkattega puitlaastplaat, mille pind vaid imiteerib erinevaid puiduliike. Seega läbinisti naturaalsest materjalist nende puhul rääkida ei saa, küll aga saavutatakse sellisegi materjali abil puiduefekt. See ei tähenda, et täispuidust spooniga liuguksi ei eksisteeriks ? leidub ka selliseid, tõsi kõrgemast hinnaklassist.

Leiab ka eespool nimetatud naturaalse puitliistmaterjalist kattega liuguksi, mis puitruloode või puidust Rooma kardinatega ideaalselt kokku sobivad.

Sellised variandid on leidlikumate sisustajate hulgas päris populaarsed. Nimetatud naturaalsele puitliistmaterjalile on tihti samas ruumis leitud lisaks aknakatetele ja liugustele teisigi kasutusvõimalusi ? näiteks linikute või seinapaneelide näol.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:42
  Otsi:

  Ava täpsem otsing