Soditud seina pesu on vaevarikas

Liina Vahemets 11. juuli 2001, 00:00

Grafiti eemaldamiseks kasutatakse spetsiaalseid puhastusvahendeid, mille hind varieerub 84?860 kroonini liitri eest. Vedelik tuleb kanda pintsli või rulliga määrdunud pinnale ja pärast ooteaega pestakse puhastusvahend maha.

Kui pesuvahendi abil grafiti eemaldamisega võib majaomanik ka ise hakkama saada, siis madalsurvel töötava märgliiva pritsiga ümberkäimiseks on parem kutsuda puhastusfirma. Liivapritsiga saab grafitit eemaldada telliselt, paekivilt, graniidilt ja betoonilt ja selle eemaldamise hind on Survepesu OÜ juhtaja Tarmo Tamme sõnul umbes 100?150 kr/m2. Koduste vahenditega, nagu näiteks atsetoon, ei soovita Allar Kaisel ehituskeemiafirmast Remmers Baltica OÜ grafitit maha pesema hakata, sest lahusti võib sööbida seina sügavamatesse kihtidesse ning siis on seda juba tunduvalt raskem eemaldada. Halvemal juhul jääb seinale laialivalgunud joonistus.

Samas aga pole sajaprotsendilist kindlust, et ka puhastusvahendit kasutades seina täiesti puhtaks saab ning seetõttu tuleb vahel seina mitu korda küürida. Tamme sõnul juhtub ka seda, et värvitud pindadelt tuleb grafiti maha koos värviga. Kuid siiski tuleks grafiti enne maja ülevärvimist eemaldada, sest muidu hakkab see uue värvi alt välja kumama.

Juba aastaid survepesuga tegelenud Tamm ütles, et kaheksa aasta jooksul on nende firma maha pesnud vaid umbes viis grafitit. Tamme arvates on nii väikese numbri põhjuseks pigem inimeste hoolimatus kui teenuse hind.

?Kui linn määraks trahvid, siis hakkaksid majaomanikud hoolitsema oma majade puhtuse eest,? arvab Tamm. Tema hinnangul aitaks ka väikesest trahvisummast ning kui seda piisavalt tihti rakendada, saaksid ka majaseinad puhtaks.

Lihtsam on ennetada sodijate tööd ning katta majaseinad või mälestusmärgid paari meetri kõrguselt maapinnast grafitikaitsega, mis jätab pinnale nähtamatu kaitsekihi. Vedelik sobib liivakivi, tellise, looduskivi, krohvi, betooni ja metallpindade kaitsmiseks ning ühe ruutmeetri immutamine läheb Tamme hinnangul maksma umbes 50 krooni.

Kaitsekihiga kaetud seinalt on grafitit lihtne eemaldada. Tuleb vaid sein kuuma surveveega üle lasta ja puhastatud koht katta uue kaitsekihiga.

Et survepesuril oleks piisavalt vett, millega grafiti maha pesta, peab maja läheduses olema veevõrk, kust saaks vett võtta 10?15 liitrit minutis.

?Grafitikaitsega sein tekitab joonistajas psühholoogilise tõrke,? arvab Tamm. Kui sodija juba järgmisel päeval leiab, et tema joonistus on maha pestud, siis ta kritseldab uuesti. ?Aga kui siis järgmiseks päevaks on see jälle maha pestud, siis otsib ta ilmselt uue koha, kuhu saab ennast pikemaks ajaks jäädvustada,? selgitab Tamm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:42
Otsi:

Ava täpsem otsing