Tulude deklareerimist netis kinnita paberil

Andres Kärssin 18. juuli 2001, 00:00

Kui juuli alguseks polnud pangakontole laekunud oodatavat tagasimakset, mida lubas kevadisel tuludeklaratsiooni täitmishetkel tagasi e-Maksuamet, saatis maksumaksja Signe Susi hanza.neti kaudu ametile mureliku päringu. ?Ma poleks osanud tagantjärele maksuameti poole pöördudagi, kui poleks arvutiekraanilt näinud, et saan raha tagasi,? selgitas Susi.

Maksuamet vastas päringule samas hanza.neti keskkonnas, et interneti kaudu täidetud tuludeklaratsiooni jättis Susi kinnitamata ehk siis deklaratsiooni registreerimine maksuametis jäi ühe hiirekliki kaugusele.

Viimasega aga kümneaastase intensiivse arvutikasutamiskogemusega maksumaksja päris leppida siiski ei taha. ?Maksuamet väidab, et ma pole hanza.netis esitatud andmeid lõplikult kinnitanud. Mina väidan, et nägin ekraanil vastavat teksti ja andsin kinnituse,? ütles Susi.

Lugu lõppes sellega, et Susi helistas maksuameti infotelefonile, kus soovitati ise maksuametisse kohale tulla. Samuti öeldi infotelefonis seda, et mingeid dokumente pole vaja kaasa võtta. ?Samas selgus koha peal, et oleksin pidanud ikka palgatõendi kaasa võtma,? rääkis Susi. Kui kõik vajalikud paberid kohal olid, täitis Susi maksuametis uuesti tuludeklaratsiooni.

Sellele, et kirjeldatud juhtum polnud ainukordne, leidis Äripäev kinnitust veel mõne interneti teenuseid kasutanud tuludeklareerija suu läbi.

Hansapanga teatel vahendab hanza.net vaid andmeid ? kogu info salvestatakse otse maksuameti andmebaasi ning pank ise tuludeklaratsioonidega seotud infot ei kogu.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi sõnul tekib tuludeklaratsioonist dokument alles pärast maksumaksja poolt vajalike andmetega täidetud deklaratsioonivormi kinnitamist. ?Kinnituse olemasolu või mitteolemasolu oli kajastatud ekraanil. Kui andmed olid sisestatud ja kinnitatud, tuli teade, et 2000. aasta tuludeklaratsioon on esitatud, ekraanil anti deklaratsiooni vastuvõtmise kuupäev ja maksuameti registris registreerimise number,? selgitas ta. ?Kui aga deklaratsioon on kinnitamata, on deklaratsiooni staatuseks märgitud ?Deklaratsioon on esitamata?.? Seega maksumaksjad, kes ei kinnitanud deklaratsiooni, peavad selle esitama paberil.

Sõerdi sõnul pole maksuamet esitatud tuludeklaratsioonide kontrollimise, summade tagastamise ja maksuteadete väljastamise tõttu jõudnud kõiki isikuid deklaratsioonide esitamata jätmisest veel teavitada. Samas ei täpsustanud ta, kui palju on kokku neid tulu deklareerijaid, kes ?oma teada? täitsid internetis deklaratsiooni, kuid klassifitseeruvad kirjeldatud juhtumi alla.

?Vältimaks taoliste olukordade tekkimist, kus tuludeklaratsiooni täitmist on alustatud internetis, kuid see on jäetud kinnitamata ning deklaratsiooni ei ole esitatud paberkandjal, on kavas järgmisel aastal saata maksumaksjale teade, et temal on deklaratsioon esitamata,? ütles Sõerd.

Tänavu esitasid üksikisikud interneti kaudu tuludeklarstioone kolm korda enam kui eelmisel aastal, nii et interneti selline rakendussüsteem töötab. Kuid siingi jääb kõike üleskaaluvaks alternatiiviks ikkagi paber ? nimelt võib maksuamet Sõerdi sõnul deklareeritud andmete õigsuse kontrollimiseks maksumaksja välja kutsuda ning nõuda dokumentide esitamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing