Korterihinnad kerkivad hooga

Peep Sooman 30. juuli 2001, 00:00

Eelmise aasta lõpus prognoosisid kinnisvaraspetsialistid tänavuseks aastaks 10protsendilist hinnatõusu. Üllatuseks on prognoosid ületatud juba poole aastaga.

Pindi Kinnisvara Tallinna büroo asejuhataja, hindamisosakonna juhataja Rein Pütsepp ütles, et Tallinnas on tüüpkorterite hinnad kerkinud poole aastaga umbes 15 protsenti. Aasta lõpuks ehk juba 20 protsenti,? lausus ta. Pütseppa sõnul on kõige rohkem kerkinud hinnad Lasnamäel: umbes kolmandiku võrra.

?Näiteks Sikupilli-Majaka tänavate piirkonnas maksis ühetoaline renoveeritud korter aasta alguses 150 000 krooni, praegu maksab see 230 000 krooni,? tõi ta markantseima näite. ?On selge, et hindades on õhk vahel. Täiesti üllatav, me planeerisime, et hinnatõus on linnas umbes 10 protsenti,? rääkis Pütsepp.

Pindi Kinnisvara statistika kohaselt on korterite hinnad ka Tartus tõusnud aastaga ligi 20 protsenti. Suurem tõus jäi Pütseppa sõnul eelmise aasta teise poolde. Ka Pärnus on hinnad kerkinud, kinnitas ta.

Kinnisvarafirma Arco Vara hindaja-analüütik Martin Otsa ütles, et võrreldes aastataguse ajaga on korterite hinnad kerkinud Tallinnas umbes 20 protsenti. Ka Otsa sõnul on kõige rohkem kallinenud elamispinnad Lasnamäel.

Õismäel ja Mustamäel ning linnalähedastes asulates, nagu Saue, Saku, Jüri ja Laagri, on hinnad tema hinnangul kerkinud 20 protsendi võrra. ?Ka kesklinnas on trend tõusev, kuid seal on tõus mõõdukas, umbes 10 protsenti,? rääkis analüütik.

Otsa hinnangul ei tõuse hinnad aasta teisel poolel enam nii kiirelt, kuid kümneprotsendiline kasv on reaalne. ?Ebastandardsed korterid pole nii palju kallinenud,? lisas Otsa. Tema sõnul pole suurt hinnatõusu märgata ka uute korterite ning eramute puhul.

Haabersti Maja kinnisvaramaakler Aivar Kalvi müüb Õismäel edukalt kolmetoalisi kortereid, mille hind on ligi pool miljonit krooni ja rohkemgi.

?Juulis teen kibedasti tööd, sest inimesed valivad kinnisvara just puhkuste ajal,? rääkis Kalvi. ?Ei tahaks teiste maaklerite ees end küll kiita, kuid juuli käive on hea olnud.?

Kalvi sõnul on sel aastal korterite hinnad üllatavalt hästi tõusnud. Kahetoalise Õismäe korteri hind, mis alles kuu-poolteist tagasi oli 280 000 krooni, on justkui möödaminnes kerkinud üle 300 000 krooni.

Sellegipoolest ostetakse korterid kähku ära, sest kardetakse järgmist hinnatõusu, jätkas Kalvi. ?Kallimad kui pool miljonit muidugi nii kiiresti ei liigu,? sõnas ta.

Kalvi sõnul on ka majade müük hoogustunud ja seetõttu ostavad kortereid ka endised majaomanikud. Kalvi hinnangul on hinnatõusu taga pangad, silmatorkavalt palju on pangalaenuga ostjaid, eriti noori peresid.

Kinnisvarafirma Uus Maa peamaakler Tanel Tarum ütles, et kinnisvarahindade tõusu on tinginud pankade laenupoliitika. ?Inimesed ei vaata enam korteri lõpphinda, vaid lähtuvad laenu tagasimakse suurusest,? ütles Tarum.

Ehkki pangad on soodustanud igati eraisikutele antavaid eluasemelaenusid, suhtub Hansapanga juhatuse liige Erkki Raasuke suuremate kinnisvaraprojektide finantseerimisse skeptiliselt.

?Meie arvutuste järgi on arendatavat maad eluasemete jaoks ees kolme-nelja aasta jagu,? ütles Raasuke Hansapanga investoriportaalis antud intervjuus.

?Kriitiline küsimus on see, kui kiiresti uued majaomanikud peale tulevad ja selle maa arendajate käest ära ostavad,? kommenteeris ta kallimate korterite müüki. Tema sõnul on kallimate korterite müügiga, st ruutmeetri hinnaga alates 15 000 kroonist, ikka rohkem ja rohkem probleeme.

___________________________________________

Vt. ka tabelit: Kahetoaline Õismäe tüüpkorter kallines 8 kuuga neljandiku võrra

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing