Hansapank: käitusime laenukliendiga vastavalt tavadele

Inno Tähismaa 02. august 2001, 12:15

Hansapank põhjendab oma laenukliendi kinnisvara müümisel tekkinud segadust vajadusega kinni pidada laenulepingu tingimustest ja järgida üldlevinud laenu sissenõudmise tavasid.

Eilne ajaleht Delovoje Vedomosti kirjeldas juhtumit, kuidas pank müüs laenu tagasimaksmisega hätta jäänud kliendi Vladimir Popovi korteri algul maha turuhinnast odavamalt ja hiljem müüs uuesti pea poole kallimalt.

Täna teatas panga esindaja, et panga tütarfirma Hansa Liising pole korterit edasi müünud, selle väärtus on vastavalt liisingfirma kliendiga sõlmitud lepingule 910 000 krooni.

Esindaja teatel oli pank 1999. aasta jaanuaris sunnitud lõpetama laenulepingu Vladimir Popoviga, sest klient ei maksnud laenu õigeaegselt tagasi. Laenusumma tagasisaamiseks andis pank panditud korteri realiseerimise korraldada Tallinna Linnakohtu Täitevosakonna kohtutäiturile.

Kohtutäitur hindas korteri väärtuseks 700 000 krooni. Vladimir Popovil oli võimalus tellida korterile uus hindamisakt või müüa korter kogu menetluse jooksul iseseisvalt enda valitud ostjale, kuid seda ta ei teinud.

Et esimene korteri enampakkumine hinnaga 700 000 krooni nurjus osavõtjate mitteilmumise tõttu, viidi läbi teine enampakkumine hinnaga 500 000 krooni, kus korteri ostis OÜ Fennovara. Fennovaralt omandas korteri eraisik, kelle tehingu finantseerijaks oli Hansa Liising Eesti. Seega ei ostnud Hansa Liising Eesti korterit sisuliselt mitte endale, vaid finantseeris oma kliendi tehingut, nagu see toimub kõigi liisingutehingute puhul.

Hansapank peab kahetsusväärseks, et Tallinna Linnakohtu Täitevosakonna korraldatud korteri teisel enampakkumisel rikuti menetlusnorme, nagu riigikohus tänavu mais tuvastas, kuulutades ühtlasi enampakkumise tühiseks.

?Kahetseme, et ei suutnud kliendile piisavalt selgitada tema õigusi ja võimalusi toimunud protsessis. Samas kinnitame, et oleme antud juhtumi puhul käitunud seadusi ja häid pangandustavasid arvestades,? teatas panga esindaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing