Messipind maksab Lätis rohkem

Liina Vahemets 06. august 2001, 00:00

Läti kolmest messikeskusest on suurim Kipsala rahvusvaheline messikeskus otse Riia südames. Eelmise aasta kevadeks valmis Kipsalas uus messihall, mis tegi 17 900ruutmeetrise sisepindalaga Kipsala Baltimaade suurimaks messikeskuseks. Eestlased on kõige rohkem osalenud Riia toidumessil, turismimessil Balttour ja ehitusmessil Maja I, ütles messikonsultant Vilve Virro.

?Kohalolek Läti messidel on väga vajalik, sest seal on kõige olulisem turg ehitusmaterjalide jaoks,? ütles Enno Rebane Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust. Liit on juba teist aastat organiseerinud Eesti tootjate osavõttu ehitusmessil Maja I. Sama kaua on ka riik seda ettevõtmist toetanud. Sel aastal oli toetussumma 180 000 krooni, mille võrra sai kümmekond Eesti ettevõtet ennast odavamalt eksponeerida. Rebane ütles, et tänu riigipoolsele toetusele on messist saanud osa võtta nii mõnigi ettevõte, kes muidu oleks liiga kalli osavõtumaksu tõttu ukse taha jäänud.

Sellest hoolimata kattis riigitoetus ettevõtete messikogukuludest alla kolmandiku. Läti messid on Baltimaade ehitusmessidest kõige suurema osavõtumaksuga: messibokside ruutmeetri hinnad algasid pea kahest tuhandest kroonist. Maja mess erineb Eesti ja Leedu ehitusmessidest selle poolest, et nelja päeva asemel kestab see viis päeva. Rebase sõnul jätkus külastajaid ka viimasele messipäevale ning huvi oli suur.

Järgmiseks aastaks Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit Läti ehitusmessi jaoks riigitoetust enam ei küsi, vaid püüab ühisboksiga minna Leedu ehitusmessile. ?Loodame, et Lätti lähevad nüüd ettevõtted iseseisvalt,? ütles Rebane. Vaja oleks minna ka Peterburi ehitusmessile, kuid seal on turu riskiaste ja ruutmeetri hinnad väga kõrged, selgitab Rebane.

Eelmisel aastal oli Rebase sõnul messiboksi kokkupanekul Kipsalas probleemiks see, et kaubanäidiste aluseid ei saanud küllalt kiiresti kätte. Sel aastal taolist probleemi ei tekkinud, sest Riias kasutati Eesti ettevõtte stendiehitamise teenust. Messiboksi sisustuse ja transportimise teenuse kasutamine jätab ära mured piiriületamisel. Vaja ei ole ka muret tunda näidiste paigaldamiseks vajalike tõstukite otsimisega.

Juba aastaid Läti messidel käinud ASi Filter tegevdirektor Kalle Küngas soovitab erialamessidest kindlasti osa võtta. Nende tütarettevõte Lätis on juba seitsmeaastane ja esimesed kontaktid ning koostööpartnerid on kõik messidelt leitud, ütles ta. Küngas heidab Kipsala messikeskusele ette vaid halba parkimiskorraldust, mille tõttu sai viimane auto parklast välja alles poolteist tundi pärast messi lõppu.

Vt. ka tabelit: Messid Lätis sügisel 2001

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing