Laar murdis läbi lippude

Andres Reimer 24. august 2001, 00:00

Lõõmavas päikeses Toompea lossi ees lehvivad noorte keskerakondlaste käes Eesti maakondade lipud, et näidata rahva üksmeelset vastuseisu tehingule elektrijaamadega.

Opositsiooni noorpoliitikute selgasid uurib kümmekond juhuslikku möödujat ja ajakirjanikku. Demonstrantide kobar näitab loosungeid üksnes madalalt kõnepuldilt esinevatele avalikkusele tundmatutele oraatoritele.

?Pöörame lipud sinnapoole, kust Laar tuleb,? juhendab miitingu korraldaja läbi valjuhääldi.

Mõni minut enne erakorralise istungi algust sammub heledas ülikonnas peaminister Mart Laar protestijate rivi eest läbi. ?Jah Eesti elektrijaamadele,? skandeerib paarkümmend lippude ja loosungitega noort keskerakondlast.

Protestijate viirg kooldub ning sulgeb peaministri ees pääsu lossi. Laar ja tema kaks saatjat sammuvad hoogu vähendamata edasi. Tee sulgenud keskerakondlased pudenevad laiali, avades Laarile sissepääsu riigikogusse.

?Meie ei taha, et ameeriklased saaksid elektrijaamad omale,? selgitavad Keskerakonna noortekogu liikmed Andrei, Roman, Anton, Max ja Ilmar. ?Mille nimel me läheme armeesse aega teenima, kui Eestimaa pangad kuuluvad rootslastele ja elektrijaamad ameeriklastele??

?Me kogusime rahva seast 160 000 allkirja elektrijaamade müügi peatamiseks,? lisavad 17?25aastased vene noormehed rõõmsameelselt.

Elektrijaamade mahamüümine on juutide globaalne vandenõu, mida juhib president Lennart Meri, teatab säravail silmil prohvet Priskilla, kes hetk tagasi andis ennast meeleavalduse korraldajatele üles kui Reformierakonna liige. ?Meri valetab, et ta on tehingu vastu,? kinnitab prohvet.

?Meil on uus valitsus juba valmis ja minust saab president,? kuulutab Priskilla. Ning kohe sealsamas, vene kiriku trepil, teeb ta Põlva kandi maapoliitikule Toomas Paurile ettepaneku asuda uues kabinetis peaministri kohale.

?Eestist on saanud lääneriikidele odav kauplus, kus iga infrastruktuuri ettevõtet müüakse ühe miljardi krooniga,? ütleb riigikaitsekomisjoni esimees Tiit Tammsaar.

Laar on just lõpetanud riigikogu kõnepuldis poliitilise avalduse, kus sidus elektrijaamade müügi USA toetusega Eesti ühinemisele NATOga. ?NATO ja üks äritehing on küll kaks ise asja,? kommenteerib Tammsaar. ?Mina küll ei usu sellist väiklust USA valitsuse poolt.?

Samas tunnistab Tammsaar, et elektrijamade müügitehingu peatamine annaks muule maailmale Eestist negatiivse signaali, mis põhjustaks investeerimiskeskkonnale tagasilöögi.

Keskerakondlane Mihhail Stalnuhhin selgitab suitsunurgas opositsiooni taktikat. Eri valdkondade asjatundjad töötavad läbi lepingu eri peatükid. ?See, et elektrijaamade 2200 töölisest on tänaseks jäänud alles vaid pooled ning ees seisab järjekordse 500 inimese vallandamine, ei rahulda Ida-Virumaa elanike,? ütleb ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:49
Otsi:

Ava täpsem otsing