Hea maakler jääb erapooletuks

Aivar Roosik 27. august 2001, 00:00

On firmasid, kelle teenuste pakett haarab palju erinevaid tegevusalasid ja on neid, kes on spetsialiseerunud ühele alale. Lisaks veel terve rida üritajaid, kelle tegevusvaldkond hõlmab nii taara kokkuostu kui ka kinnisvara vahendamist.

?Iga kingsepp jäägu oma liistude juurde? ? see vanasõna peab paika igal elualal: ehitaja ehitab, hindaja hindab ja maakler vahendab. Keda palgata, sõltub sellest, millised on soovid ja nõudmised. Ostes või müües maja, korterit või krunti, on alati soovitav pöörduda tuntud ja tunnustatud kinnisvarafirma poole.

Tuntus ja tunnustatus eeldavad head teenuse kvaliteeti ja seeläbi ka objektide ning klientide arvukust. Kasuks tuleb, kui firma teenuste paketis on välja arendatud ka vahendust otseselt toetavad teenused, nagu kinnisvara hindamine ja kinnisvaraalane õigusabi.

Samas võivad firmad, kes tegelevad nii kinnisvara vahendamisega kui ka arendamise ja ehitustegevusega, osutuda hoopiski teie konkurentideks. Sest väga raske on pakkuda erapooletut teenust, kui maja, mille alla on paigutatud oma raha, on müügis kõrvuti teistele kuuluvate vahendatavate objektidega.

Kahjuks on palju neid, kelle arvates sõnad ?professionaalne?, ?usaldusväärne? ning ?maakler? ei sobi kokku. Palju on maakleritega seotud petujuhtumeid, mille põhjuseks puuduv kinnisvara vahendustegevust korrastav õiguslik regulatsioon. Igaüks, kel tahtmine on, võib ennast maakleriks nimetades kinnisvaraturul sigadusi teha. Tänu kinnisvaraspetsialistide endi poolt ellu kutsutud kutseühingutele on asjad viimasel ajal siiski paremuse poole muutumas. Maaklerite koja ja kinnisvarahindajate ühingu poolt välja töötatud ning finantsvahenduse-äriteeninduse kutsenõukogu poolt kinnitatud kutsestandardid on aluseks maaklerite ja hindajate atesteerimisel. Karmid nõuded ja atestaadi omandamiseks sooritatav keerukas eksam eraldavad terad sõkaldest. Atesteerimise peamine eesmärk on heade spetsialistide väljaselgitamine ja selle kaudu teenuse kvaliteedi ja teenuseosutajate usaldusväärsuse tõstmine.

Laialt on levinud arvamus, et maakleri peamiseks eesmärgiks on ostjale objekt iga hinna eest kaela määrida, oskamata sealjuures vastata mõnele lihtsale objekti puudutavale küsimusele.

Maakler esindab tehingus temaga lepingulistes suhetes olevat osapoolt ja lähtub oma tegudes tema parimatest huvidest. Nii on see enamasti kirjas heade tavade koodeksites. Samas ei saa nõuda maaklerilt objekti puuduste mahavaikimist või valeinformatsiooni edastamist. Põhjamaades on selline maakleripoolne tegevus seadusest tulenevalt keelatud ja karistatav. Kuidas siis maakler müüb, kui ta peab ka kauba halvad omadused esile tooma? Asi on vaid esmapilgul nii. Tegelikult peab maakler tundma müüdavat objekti ja selle turupiirkonna iseärasusi sedavõrd hästi, et ta suudaks esile tuua kõik positiivsed omadused ja pakkuda võimalikke lahendusi objekti parimaks kasutamiseks. Müügieelduste hindamine, müügikanalite ja sihtgrupi õige valik ning objekti põhjalik tundmine koos väga hea suhtlemisoskusega on hea kinnisvaramaakleri peamised omadused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing