Põhirõhk strateegia arendamisele

Õnne Pärl 30. august 2001, 00:00

Suusavabriku meistrina alustanud ja tänaseks ASi Viisnurk 1000 töötajaga kontserni ette tõusnud Kukk peab end realistiks ja arvab, et tema karjäär on kaunis vabalt kujunenud. Teadlikum tõus algas erastamisega, mil Viisnurga töötajad ise konkureerisid, võtmaks otsustusõigust enda kätte. ?Olen mõnikord spekulatiivselt mõelnud, et päris huvitav oleks kasvõi siin ettevõttes samm või kaks tagasi minna, sest vaadates asjadele allpool hästi kriitiliselt on tähtis tunnetada, kuivõrd objektiivne sa oled,? arvab tegevdirektor täna.

Mis ajast olete seotud Viisnurgaga?
Töölepinguliselt olen seotud 1982. aastast alates. Olin Viisnurga poolt õppima suunatud, mis tähendas, et mul oli kohustus töötada ettevõttes kolm aastat. Suunatud üliõpilastel oli 15 kõrgem stipendium ? nii et väike materiaalne pool käis ka asjaga kaasas. Olen pärit Pärnu rajoonist, Treimani ja Kabli vahel on üks väikene rannaküla. Kui ma TTÜst omal ajal siia tulin ja tahtsin meistri kohalt alustada, oli päris kõva konkurents ? minuga koos tuli veel kaks kursusevenda sama plaaniga. Töötasin suusavabriku meistrina kaks aastat.

Teil on juba praegu ligi 1000 alluvat. Kas te ei tunneta laialivalgumise ohtu?
Ei, otseselt mitte, kuigi on kasulik, et ohutuled on vajadusel süttimisvalmis. Erinevad tegevusvaldkonnad on juhitud protsessikeskselt ja me oleme teinud palju tööd, et tegevused oleksid samas keskselt jälgitavad ning arengud ettevõtte kui terviku eesmärke täitvad. Äris on alati riske ja karisid ning valeotsused võivad valusalt kätte maksta, parem neid juba vältida. Aga on ka nii, et mida suurem ettevõte, seda enam on võimalusi otsuste tasakaalustamiseks. Eks muidugi näpuvigu juhtub, aga need kannab ettevõtte tänane suurus välja.

Missugune on kõige õigem otsus, mille olete teinud?
Ma ei oska esile tuua õigeid või valesid otsuseid. Võiks rääkida kavatsustest, mis on jäänud realiseerimata. Näiteks leian, et oleks pidanud ? sporditoodete puhul ? juba varasematel aastatel enam mõtlema mägedes harrastatavate spordialade toodete peale. Arvan, et täna oleks meil olnud edumaa suurem kui praegu. Ehk tollal läksid asjad liigagi hästi, et mõelda, miks muudatusi läbi viia. Oluline tundus spetsialiseerumise vajadus ? aga kõik muutub. Enam peab olema valmis dünaamiliseks kui staatiliseks olekuks.

Aga tagasi vaadates oli õige otsus eriala ja töökoha valik.

Missugused suunad on teie töös peamised?
Käesoleval ajal on kõige enam tähelepanu nõudev kavade ja strateegiate viimistlemine ettevõtte jätkuvaks kasvuks, kusjuures tähtis on olemasolevate protsesside efektiivsuse hoidmine ja parendamine ning võimalike sünergiate leidmine, rakendamine.

Vaja on olla organisatsiooni tasandil toimuvaga kursis, hälvete korral selgitada põhjuseid ja leida lahendusi korrigeerimiseks. Viisnurga suuruses firmas on tulemusi võimalik saavutada ainult meeskonna abil, ühise töö tulemusena. Seega kulub oluline aeg kolleegidega suhtlemisele, meeskonnatööle. Tähelepanu tuleb pöörata lobby-tööle.

Missugust kasu olete saanud haridusest?
Haridusest on olnud väga palju kasu. Et seda üldse saada, peab pingutama, oli see siis nõukogude ajal või täna, vahet ei ole. Haridus õpetab töötegemist, kontsentreerumist. Ega tollane hariduski halb olnud, andis nii majandusliku, erialase, organisatsioonilise alustausta.

Siiski tuleb pidevalt baasteadmiste täiendamisega tegeleda. Tänapäeval on avarad võimalused enda täiendamiseks nii majandusliku kui ka juhtimisalase teooria vallas.

Kuidas õppimiseks aega leiate?
See on ka nii, et mida enam on tegevust, seda parem on aja juhtimine ja jõuab rohkem. Ajaga on nagu rahaga: kui neid on küllalt, siis tegevusetult kuluvad nad kõige kiiremini.

Kui pikk on teie tööpäev?
Ma püüan oma tööpäeva mahutada küll kaheksa tunni sisse, aga tihti see ei õnnestu ja töö tuleb kojugi kaasa.

Kuidas perekond töösse kodus suhtub?
Eks perekond peab arvestama, et töö peab tehtud saama.

Missugused tegurid võiksid olla edu saavutamisel kõige tähtsamad?
Viisnurga-taolise ettevõtte puhul on kõige olulisem see, et need inimesed, kellega koos töötame, moodustavad kompaktse meeskonna ja minul kui juhil on ülesanne tunnetada olukorda.

Väga tähtsad on normaalsed suhted liikmete vahel, oskus suhteid hoida. Peab olema võime õppida, olla valmis arenguks, olla dünaamiline.

Millised on teie edutegurid?
Ma ei tea, kui hea peegel ma iseendale olla saan, aga arvan, et olen realist. Leian, et mul on analüüsivõimet, järjepidevust ja olen orienteeritud tulemustele.

Kas olete oma karjääri planeerinud?
Ei ole. Tol ajal, kui mina Viisnurgas tööd alustasin, edutati parteilise kuulekuse või lojaalsuse alusel. Minu karjäär on kujunenud kaunis vabalt. Muidugi, endal peab olema tahtmine positsioon vastu võtta ja edasi liikuda. Võimalused on kuidagi iseenesest tekkinud. Teadlikum periood oli erastamisega seotud, kui me Viisnurga seest ise konkureerisime. Siis oli tahtmine otsustusõigus enda kätte saada ja ettevõtet oma arusaamisest lähtuvalt juhtida.

Viisnurgal on mitmed tootmisvaldkonnad, nagu spordikaubad, mööbel ja puitkiudplaadid. Missugust valdkonda te ise kõige perspektiivsemaks peate?
Viisnurga visiooniks on saada parimaks Balti riikide puidutöötlemisettevõtteks ja kui me lähtume Viisnurga visiooni täitumisel tänastest põhitegevusvaldkondadest, siis kõige paremad väljavaated on mööblil.

Mööbli valdkond on ääretult suur ja meie osa selles tegevusalas on kaduvväike kasvõi Euroopa mastaabis. Murdmaasuuskade kõrvale on hokikepid võetud tegevusalaks teadlikult ? on ju igaühele tuntav, et kliima soojeneb ning suusad lähevad vastupidavamaks, seega mahukasvu võimalused on piiratud. Kui suuskade puhul võime rääkida 25sest turuosast, siis hokikeppide puhul on see alla 1, mis loob eelduslikud kasvuvõimalused.

Missugused on praegused kõige olulisemad probleemid, millega tegelete?
Olulised probleemid on inimestega seotud; kui on vaja täita töökohti, eriti juhtide puhul. See on raske ülesanne. Teine oluline punkt on see, et kogu organisatsioon oma liikmetega saaks asjadest ühtmoodi aru ja ühes suunas liiguks. See ei lähe libedalt, sest organisatsioon on suur ning struktuuride taust on tihtipeale erinev.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing