Isa ja poeg kulutasid 85 miljonit tehase rajamiseks

14. september 2001, 00:00

Aeroci poorbetoonitehas baseerub kohalikul kapitalil ja kohalikul toorainel. Aeroc OÜ omanik on sajaprotsendiliselt AS Yaico Grupp, mis kuulub kolmele eesti mehele ? Ivar ja Jazeps Paplavskisele ja Asko Pohlale.

Esialgu pidi tehas tootmist alustama juba jaanipäeval. Viivituse kohta ütleb Aeroci juhatuse esimees Ivar Paplavskis: ?Nähtavasti seadsime liiga suured eesmärgid. Aga kui üritada võimatut, siis on tulemus normaalne,? muigab ta.

Ivar Paplavskise sõnul kavatsetakse järgmise aasta jooksul hõivata 15?20 Eesti ja Läti seinaplokkide turust ja seda ka aegamööda suurendada. ?Arvan, et kui pikemas perspektiivis hõivame kolmandiku turust, on see optimaalne,? sõnastab Paplavskis tulevikuplaanid.

Ettevõtte toodangust läheb 2/3 ekspordiks, lisaks Lätile veel Lõuna-Soome, Stockholmi piirkonda, Peterburisse.

Aeroci konkurentsieeliste nimetamine tuleb Paplavskisel kähku: Aeroci plokk on kõige kergem, täpsem ja lihtsamini töödeldav. Näiteks õhukestel liimvuukidel laotud Aeroci sein on ilma täiendava krohvimiseta kohe viimistlusvalmis. ?Üks toode on meil ka selline, millel konkurentide valikus analoog puudub. See on 375 mm paksune massiivplokk, millest saab ühekihilise hingava massiivse välisseina, mis lisasoojustust ei vajagi,? tutvustab Paplavskis.

Eesti ja Läti ehitusmessidel käies koges Paplavskis Aeroci toodete vastu suurt huvi. Selgitustööd selle materjali eeliste kohta tuleb veel palju teha, sest Aeroci plokki aetakse segamini tuhaplokiga, kuid tegemist on siiski uue põlvkonna tootega. ?Keegi ei aja omaaegset klaasvatti enam segamini kivivillaga,? toob Paplavskis paralleeli.

Miks rajati tehas just Lääne-Virumaale? Ivar Paplavskis tõdeb, et nii turu kui tooraine mõttes on Lääne-Virumaa asukoht hea. Riia, Tallinna, Stockholmi, Helsingi ja Peterburi areaalis asub Kunda ju suhteliselt keskel.

?Mõtlesime tükk aega, kus tehas peaks olema, rääkisime läbi tootjatega, kes praegu Eestis analoogilisi materjale toodavad, et uurida võimalikke koostöövariante. Tutvusime ka ühe tehasega Riia lähedal. Lõpuks otsustasime, et olemasolevates tehastes tuleks nii palju ümber teha, et investeeringu vahe ei kaalu uue ja täpselt meie vajadustele vastava tootmishoone eeliseid üles.?

Kõik tootmiseks vajalikud põhitoormaterjalid tulevad samast maakonnast. Tehasest 8 km kaugusel asub Kunda sadam, 4 km kaugusel on tsemenditehas, 5 km kaugusel Toolse liivakarjäär ja 70 km taha jääb Rakke lubjatehas.

Praegu on tehases ametis 35 töötajat, viie aasta jooksul võib nende arv suureneda 50ni.

Kindlasti on seinaplokkide turul veel ruumi, iseasi, kui kergesti see ruum kätte saadakse.

15?20 turuosa saavutamine Eesti ja Läti seinaplokkide turul on uhke eesmärk, aga kuna ma ei tea, millisel moel Aeroc kavatseb seda teha, siis ei oska ka vastata, kas see on tõsi või mitte. Eks see ajapikku selgub. Kindlasti on nende eesmärk pingutust nõudev, aga see ongi õige eesmärk.

Esialgu võiks Aeroc ohustada Silbeti ploki turuosa, seda oleks neil kergem kätte saada kui Optiroci oma. Kuid kindlasti peame ka meie senisest rohkem pingutama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing