Katastroofile vaatamata on optimism säilinud

Tõnis Oja 14. september 2001, 00:00

Osaliselt alustasid finantsturud eile ikkagi tööd. Kauplemist alustati võlakirjade ja osa börsikaupadega. Kuid vähemalt kolm päeva kestev kauplemise peatamine on pikim alates 1914. aastast, kui sõjategevuse tõttu Euroopas oli NYSE suletud neljaks ja pooleks kuuks.

Kauplemise kiireks taastamiseks avaldas Wall Streeti suurematele pankadele survet president Bush, sest iga lisapäev, mil börsid ei tööta, suurendavad ebakindlust aktsiaturgudel.

NYSE juhatuse esimees Richardo Grasso teatas pärast valitsuse ja finantsringkondade esindajate vahel toimunud pikki läbirääkimisi, et kauplemist alustatakse hiljemalt esmaspäeval. ?New York on maailma finantspealinn? lausus? Grasso, ?Ta on seda olnud minevikus, on praegu ja jääb selleks ka tulevikus.?

Investeerimispangad olid kiirele kauplemise alustamisele vastu, sest purustusi pole veel taastatud ning selleks kulub aega vähemalt nädala lõpuni. Samas on Maailma Kaubanduskeskuses hukkunud palju finantsasutuste töötajaid.

Nasdaqi juhatuse esimehe Hardwick Simmonsi sõnul pole 19 maaklerfirma esindajad 32st kuni kolmapäevani endast veel märku andnud. ?Meie esimene prioriteet on leida neid, kes on veel elus,? lausus Simmons.

Ametnike sõnul olid nii NYSE kui ka Nasdaq valmis alustama kauplemist, kuid suuruselt kolmas aktsiabörs, Amex, sai kukkuvatest Maailma Kaubanduskeskuse tükkidest tugevasti kannatada.

Üks tundmatuks soovida jäänud investeerimispanga juht lausus ajalehele New York Times, et tema oli aktsiatega kauplemise taasavamise vastu juba eile sellepärast, et ta oli mures nende inimeste psüühika pärast, kes tulevad tööle ja leiavad ennast surmatsoonis. ?Mitte keegi pole Ameerikas kunagi varem midagi taolist näinud,? lausus pankur. ?New Yorgis ei ole piisavalt palju psühhiaatreid, tulemaks toime töötajatega, kui nad tulevad ja näevad kõike seda kohapeal,? lausus ta.

Kuigi 65 protsenti ameeriklasi usub, et aktsiate hinnad võivad lähipäevil tublisti langeda, kavatseb vaid 1 protsent neist talle kuuluvad aktsiad ära müüa, selgus teisipäeva öösel läbiviidud telefoniküsitluses, kirjutas Wall Street Journal. Üks taolise paradoksi seletus on uuringu läbi viinud Harris Polli juhatuse esimees Humphrey Taylori sõnul see, et küsitletavad usuvad riigi tulevikku. Taylori sõnul kasutati andmete töötlemiseks sarnast metoodikat, mida rakendati viimase presidendivalimise ennustusel, mis oli täpne.

Optimistlik on ka USA väärtpaberite järelevalve komisjoni esimees Harvey Pitt, kes ei usu, et kauplemise taastamise edasilükkamine vähendab investorite usaldust. ?Ma olen kindel, et aktsiaturu taasavamise edasilükkamine on ratsionaalne ja inimesed reageerivad sellele positiivselt.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:52
Otsi:

Ava täpsem otsing