Palve ja pudruga

Reet Weidebaum 14. september 2001, 00:00

... algab Vanemuise teatri 132. hooaja esimene uuslavastus ? Kauksi Ülle ja Sven Kivisildniku võrukeelne ?Pühak?, mida etendatakse Vanemuise väikese maja laval, kuhu lisaks näitetrupile mahub lahedasti ära sadakond vaatajat.

Tegevus- ja tegelasterohke ?Pühak? kui näidend kannaks ilmselt välja ka suuremõõtmelise vabaõhuetenduse. Lavastaja Ain Mäeots ja kunstnik Liina Unt on valinud aga halastamatult kammerliku õhustikuga tee, kus maaliliselt välja valgustatud misanstseenid tekitavad tunde galeriist, kus üksteise järel langevad katted suurematelt ja vähematelt tundmatutelt kunstiteostelt.

Etenduse kavaleht jutustab detailselt lahti peategelase ? seltskonnadaami, südametemurdja, prohveti ja kirjaniku Juliane von Krüdeneri ? eluloo, mis käänles kummalisi radu Eesti ja Läti häärberitest Euroopa keisrikodadeni. Ning ehkki eksalteeritud Viitina mõisaproua soontes ei voola ilmselt tilkagi maarahva verd, on ju tore mõelda temast kui järjekordsest Eestiga seotud suurilmainimesest.

Enam kui kahetunnist etendust kannab algusest lõpuni jõuliselt Merle Jääger, kelle sarm ja veenvus ei jää ilmselt kuigivõrd alla oma kangelanna kuulsusrikkale prototüübile. Vaimukat elevust toob lavastusse teiste osaliste kiire ümberkehastumine ? sandist diplomaadiks, talunaisest suurilmadaamiks, keisrist rebelliks, tantsuõpetajast kingsepaks.

Ju on erinevatel inimestel erinev ettekujutus või eelarvamus pühakust ja prohvetist. Ega osanud minagi teda kujutleda helesinisesse salli mähkuva alasti tantsijannakujuga, kelle oluliseks sõnumiks on, et tühja kõhuga palvetamine ei õnnestu. Aga just selline on ladusalt võru keelt kõnelev sarmikas mõisaproua Juliane von Krüdener lõunaeesti kirja- ja teatrirahva nägemuses.

Ja veel ? etendusele tasub minna tühja kõhuga, sest pärast vaimu karastavat proloogi pakub mõisaproua kokku tulnud rahvale oivalist kõrnestega mulgiputru ja õlut.

 • ?Pühak? Vanemuise väikses majas
  Info ja piletite tellimine tel (07) 432 968 või teater@vanemuine.ee
  . 14.?15., 22., 25.09. ja 05., 07.10.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:11
  Otsi:

  Ava täpsem otsing