Terrorirünnaku mõju selgub täna

Andres Reimer 17. september 2001, 00:00

Terrorirünnaku mõju maailmamajandusele ja Eestile selguvad esmaspäeval, kui avanevad Ameerika finantsturud, ütles Eesti Ameerika kaubanduskoja president Greg Grace. ?Põhiline mõju seondub New Yorgiga ning Eestit puudutab see tõenäoliselt vähe,? rääkis Grace. Ta lisas, et näiteks Euroopa turud on juba tasakaalustunud.

?Esmajoones kannatab turismiäri,? ütles Grace. ? Väheneda võib Eestit läbivate kruiisilaevade hulk, sest tõenäoliselt loobutakse välisreisidest.?

Kuna Eesti on stabiilne maa, mille majandus toimib sõltumatult USAst, mõjutab terrorirünnak Eestit maailma finantsturgude ebastabiilsuse kaudu, kuid seda mitte otseselt, ütles Maailmapanga makromajanduse analüütik Jor Verbeeh.

Verbeehi sõnul peaksid Eesti ettevõtjad jälgima enne otsuste langetamist globaalmajanduse arenguid, esmajärjekorras tasub jälgida nafta hinna liikumist.

?Praegu jagunevad arvamused kaheks: pooled analüütikud näevad, et suuri vapustusi ei järgne, sest inimesed panevad jõu kokku ja ületavad ühispingutustega raskused,? rääkis Verbeeh. ?Teised viitavad finantsturgude suurele volatiivsusele, millega kaasnevad vapustused.?

Terrorirünnak USAle ei too kaasa maailmamajanduse langust, ütles Venemaa valitsuse majandusanalüüsi komitee liige Sergei Vasiljev. Ta lisas, et vapustuse mõjul lakke hüpanud nafta hind langeb lähiajal endisele tasemele, mistõttu pole oodata olulist mõju Venemaa majandusele. ?Tragöödia lähendab Venemaad ja USAd,? selgitas Vasiljev. ?Venemaa majanduspoliitika Eesti suhtes ei muutu.?

Ameerika äripartneritega muutusteta koostööd jätkava ASi Silmet Grupp juhi Tiit Vähi sõnul saab kannatada turism ja globaalse integratsiooni sektor, kuid samal ajal toimub plahvatuslik turva- ja infotehnoloogia areng. ?Pean vapustavaks, et Maailma Kaubanduskeskuse kokkuvarisemine pole enam kino vaid tänapäev, millega nii Ameerika kui ka teised riigid peavad oma tegevust planeerides arvestama,? ütles Vähi.

Euroopa Liidu ja USA kardetav endassetõmbumine terrorismivastases võitluses jätab Eesti siiski Venemaa ja Euroopa vahelisest hallist tsoonist välja, lausus Vähi. ?Kuigi Eesti ja Venemaa suhted võivad paraneda üksnes pärast Eesti ühinemist Euroopa Liiduga, kuulub Venemaa selgelt valge kristliku maailma hulka,? märkis endine peaminister.

Eesti valitsus hoidub täpsetest prognoosidest tragöödia majandusmõjudele Eestis, sest jälgib maailmamajanduse arengut, ütles peaministri välisnõunik Simmu Tiik. ?Sellel ajal, kui New Yorki börs on suletud, puuduvad arengute täpseks hindamiseks olulised indikaatorid,? lausus Tiik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing