Piiriületus lüheneb minutitele

Tanel Raig 18. september 2001, 00:00

Eesti kaubaveo logistika elektroonse andmevahetussüsteemi ehk EDI projekti esimese etapina käivitub jaanuaris piiriületuse dokumentatsiooni elektroonse esitamise võimalus, märtsis lisandub kaubadeklaratsioonide elektroonse esitamise võimalus.

Esialgu katsetatakse elektroonilist andmevahetussüsteemi vaid Tallinna Sadamat läbiva maismaa transpordi puhul. Tallinna Sadam valiti pilootprojekti käivitamiseks, kuna see on väga kontsentreeritud punkt, kus on hea jälgida süsteemi toimimist. Süsteemi infotehnoloogilise poole eest vastutava ASi Helmes juht Jaan Pillesaar rahustas möödunud nädalal EDI projekti tutvustaval pressikonverentsil Eesti Raudtee esindajaid, et niipea kui pilootprojekt autovedudes on edukalt käivitunud saab kogu süsteemi automaatselt laiendada ka teistele transpordi liikidele.

EDI andmeedastuse käivitamiseks luuakse hüvisvõrk ehk virtuaalne võrk, mis hakkab teisendama erinevate sõnumi edastajate infot ühtsesse formaati ja saadab need edasi sõnumi adressaadile, samuti on tema ülesandeks vastutada andmeturbe eest ja hallata asjakohast teabehoidlat. Projekti toestajad näevad, et EDI võimaldab mõne aasta jooksul muuta Eestis logistikafirmade, nende klientide, riigiametite, pankade ja teiste sektoriga seotud firmade omavahelise suhtluse paberivabaks ja automaatseks. Näiteks saab tulevikus rahvusvaheline vedaja toksida kusagil Londonis sisse kaubaandmed ja selleks ajaks kui saadetis jõuab Eesti piirile on kõik piiriületus- ja tollidokumendid juba elektrooniliselt kinnitatud. Piiri ületus võtab vaid paar minutit. Praegu võtab see autovedajate hinnangul aega keskmiselt tunni. ?Kui EDI projekt läheb plaanitult, siis võib Eesti ühiskond järgneva viie aasta jooksul võita sellest miljardeid kroone,? räägib Pillesaar.

EDI projekti elluviimiseks on moodustatud AS EDI Vektor, mille aktsiad kuuluvad Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutusele. EDI süsteemi tehnilise osa eest teostab Helmes, kvaliteedijuhtimise ja äriplaani koostamise eest vastutab Deloitte & Touche Eesti. Projekti esimest etappi finantseeritakse 10 mln krooni ulatuses AS Tallinna Sadama dividendide arvelt (esimese etapi kogumaksumus on 10,78 mln kr)

e-piiriületus

 • lühendab piiriületusprotsessi tundidest minutiteni ca 400 000 kaubaautol aastas

 • info tegelikust piiriületusest saabub ette, mis võimaldab eri ametitel tööd planeerida ja enne tegelikku piiriületust kõrvaldada vead dokumentidest

 • tõstab turvalisust ja väldib võltsinguid

 • lihtsustab andmekogumist, statistikat ja kontrolli, võimaldab Euroopa Liidu nõuete täitmist

Allikas: AS EDI Vektor

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing