Ülo Toomsalu • 21 september 2001

EPL: valimiskogu peab suutma presidendi valida

Eesti Päevaleht paneb täna keskpäeval Tallinnas Estonia kontserdisaali kogunevale 367 valijamehele südamele, et nad ei alluks mõnede erakondlike mahitajate survele, vaid valiksid igal juhul Eestile järgmiseks viieks aastaks presidendi ära, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Valimiskogus on täna kõige tõenäolisemad kaks stsenaariumi. Esimesega neist valitakse presidendiks Reformierakonda kuuluv riigikogu esimees Toomas Savi. See stsenaarium käivitub, kui valimiskogu teise vooru pääseb Savi ja üks kahest opositsioonikandidaadist, Arnold Rüütel või Peeter Kreitzberg.

Kui teise vooru pääsevad aga kaks koalitsiooni või kaks opositsiooni kandidaati, kukuvad presidendivalimised suure tõenäosusega läbi.

Erakonnad on viimasel nädalal üksipulgi läbi arutanud iga 367-liikmelise valijameeste kogu hääle. Sellegipoolest on rohkem kui kahe kolmandiku ulatuses kohalikest omavalitsejatest koosneva valimiskogu tegelik käitumine suhtelt raskesti prognoositav, mis annab võimaluse ka poliitilise pokkeri mängijatele. Pole välistatud, et president selgub alles kahe hääletusvooru vaheaja läbirääkimistes.

Küll aga ei taha Eesti Päevaleht, et Eesti presidendiks saaks endine tippkommunist Arnold Rüütel, olgu tema teened Eesti iseseisvumise ees nii suured või väikesed kui tahes. Eestile tähendaks Rüütli valimine selgelt sammu mineviku suunas.

Hetkel kuum