10protsendine majanduskasv jääb veel kättesaamatuks

Aivar Hundimägi 27. september 2001, 00:00

Kahe esimese kvartali majanduskasvunäitajad aga kinnitavad, et Eesti majanduse areng ei ole käesoleval aastal nii edukas. Enda lohutamiseks tuleb aga tunnistada, et talvel ja kevadel avaldatud negatiivsed prognoosid Eesti majanduse käekäigu kohta pole samuti täitunud.

Uskusime aasta tagasi, et sisemaine tarbimine suureneb kiiresti ja ka Eesti peamistel eksporditurgudel jätkub nõudlus tugevana. Aasta esimesel poolel on vähenenud eeskätt allhanke mahud, mis on tingitud nõudluse vähenemisest Soomes ja Rootsis. Olime veendunud, et USA majanduskasv ei pidurdu nii kiirest, nagu see tegelikult juhtus. Arvasime, et Ühendriikide keskpanga intressikärped suudavad USA majandust elavdada. Oleme aga USA majanduse väljavaadete osas endiselt optimistid ja kuulume nende hulka, kes usuvad, et Ühendriikide majandus pöördub järgmise aasta alguses taas tõusule. Pessimistlikumad analüütikud ennustavad aga probleemide jätkumist ja on arvamusel, et Ühendriikide majanduskasv järgmisel aastal veel ei taastu.

Positiivselt on Äripäeva käesoleval aastal üllatanud aga kolmas oluline sihtturg ? Läti. Lõunanaabrid on esimesel poolaastal näidanud väga häid kasve ja sellest saavad kindlasti osa paljud Eesti ettevõtted, kes Läti turul tegutsevad. Lätlased tõestasid, et ka maailmamajanduse jahtumise tingimustes on võimalik teistest riikidest positiivselt eristuda.

Lätlaste kõrval võib Eesti areng tunduda tõesti aeglane. Samas tuleb tunnistada, et tegelikult on Eesti majandusnäitajad olnud tugevad. Oma möödunud aasta prognoosis olime veendunud, et ekspordimahud võrreldes möödunud aastaga suurenevad, aga kasvutempo aeglustub. Ekspordi osas oli halb kuu käesoleva aasta juuli. August ja september peaksid aga olema taas eksportööridele head kuud, vähemalt nii kinnitavad ekspedeerijad. Möödunud aastal rõhutasime oma prognoosis investeeringute tulumaksust vabastamise positiivset mõju. Ettevõtjate seas tehtud uuringud kinnitavad, et tulumaksuvabastusest on suurem osa firmasid saanud kasu.

2001. aasta tarbijahinnaindeksi (THI) muutuse osas olime möödunud aastal natukene tagasihoidlikumad. Ennustasime 2001. aasta tarbijahinnaindeksi kasvuks 5,5?6 protsenti. Käesoleva aasta augustis THI kasvutempo küll natukene aeglustus, aga oli vaatamata sellele kõrge ? 6,1 ? võrreldes möödunud aasta augustiga.

Tööpuuduse vähenemise osas olime aasta algul samuti liiga optimistlikud. Keskmise palga tõusu osas aga tõenäoliselt liiga pessimistlikud. Olime arvamusel, et 2001. aastal tõuseb keskmine palk 5400?5500 kroonini. Teises kvartalis toimunud 14 suurune keskmise palga kasv viitab aga sellele, et keskmise palga näitaja võib sellel aastal tulla veelgi suurem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing