Suur rõhk enda maine kujundamisel

Peeter Raidla 27. september 2001, 00:00

Aasta hiljem jagab Preatoni oma nõuandeid raha säästmiseks. Temast saab mitmete konverentside ja seminaride esineja.

Alates 1997. aastast on Ernesto Preatoni avalikustanud ka oma deklareeritud tulud, mis on aastati kõikunud 2?6 miljoni krooni vahel. Ning ta on siiani olnud endast väga heal arvamusel. Veel selle aasta alguses kinnitas ta ajakirjandusele: ?Mõnikord ma tunnen, et inimesed peaksid olema tänulikud selle eest, mida ma selle maa heaks olen teinud. Teie ei teadnud siin riigis, mida tähendab kinnisvaraarendus. Kes on olnud kinnisvaraarendaja Eestis? See on olnud ainukesena Preatoni!?

Seltskonnaajakirjanduse tähelepanu keskmes on olnud tema aastavahetuse vastuvõtud ja oksjonid. 2000. aastal annetas ta Tallinna lastekodudele pool miljonit krooni, mis kogutud just sellelsamal oksjonil, kusjuures suurima, 100 000kroonise panuse tegi Jüri Mõis.

Preatoni on aidanud rahastada ka Itaalia poptähtede kontserte Tallinnas. Tema maine tõstmiseks oli mõeldud ka tunnine dokumentaalfilm, mis tänavu esilinastus.

Kui vaja, on ta ostnud endale aega telekaamerate ees. Viimati tänavu juulis, makstes TV3-le kümneminutilise intervjuu eest 25 000 krooni. Seda ajal, mil Äripäeva algatusel oli tekkinud küsitavusi Pro Kapitali tegevuse seaduslikkuse ümber.

Maine kujundamisel on Preatoni jaoks olnud väga olulised kaks itaallaste dessanti Eestisse. Nagu juba mainitud, saabus oktoobris 1996 Preatoni juhtimisel Tallinna 126 itaalia miljonäri. Tänavu juulis saabus aga Preatoni eestkostel Tallinna koguni 179 itaalia ärimeest, samuti miljonärid.

Delegatsioonide saabumine on mõlemal korral hästi ajastatud. Esimesel korral tõestas 126 itaallasse dessant seda, et Ühispanga aktsiaostu taga pole üksnes Preatoni ning et teda tuleb tõsiselt võtta.

Teine juhtum on veidi komplitseeritum: 179 itaallast pidid avaldama börsi juhtkonnale muljet, et Pro Kapitali aktsionäride ring on laiaulatuslik ja et kavandatav aktsiakapitali laiendamine pole bluff. Oskuslikult kasutati ka Siim Kallast, kes esineb sütitavate kõnedega Pro Kapitali aktsionäride koosolekutel. Ei Hansapanga ega Telekomi aktsionärid pole Kallase esinemist näinud.

Kui esimene dessant täitis oma eesmärgi, siis teisel juhul jäi siht saavutama. Börsi noteerimiskomisjon alustas sisejuurdlust.

Ei aidanud ka Preatoni vana tuttava Jüri Mõisa ponnistused, kes veel paar nädalat enne noteerimiskomisjoni kuulutas avalikkusele: ?Preatoni kiusamine on Eestile häbiks.?

Filosoofilise mõtlemisega reformierakondlane Igor Gräzin võtab Preatoni ideoloogia kokku nii: ?Ta on osanud jätta endast mulje, et tema lahkudes kukub kokku kui mitte kogu riik, siis vähemalt kaks kolmandikku sellest.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing