Toiduainetööstus suunab energia euroinvesteeringutele

27. september 2001, 00:00

2001. aasta on toiduainetööstustele olnud hea ? pea kõik suuremad ettevõtted on kasumis, paljudel on kasum möödunud aastaga võrreldes lausa kordades suurem. Toidutöösturid räägivad praegu kõige rohkem euroinvesteeringutest.

Euroinvesteeringute tegemiseks on toiduainetööstustel praegu juba väga kiire, sest lihatööstused peavad olema ?eurod? järgmise aasta juuliks, piima- ja kalatööstused peavad hügieeninõuded täitma järgmise aasta alguseks.

Varem loodeti paljuski SAPARDi programmi toele, mis kirjade järgi ongi osaliselt ette nähtud tööstustele abiks euroinvesteeringute tegemisel, kuid praeguseks on teada, et enamik tööstuste rahataotlusi lükatakse tagasi neis leiduvate vigade tõttu.

Kuna jooksvalt taotlusi parandada ei saa, korraldab SAPARDit koordineeriv ametkond raha jagamiseks uue konkursi. Millal see toimub, pole praegu teada, kuid tõenäoliselt ei jõua tööstused SAPARDist raha taotledes tähtaegadeks ennast korda teha.

Kui eelmise aasta kaheksa kuuga toiduainetööstuste müük ei suurenenud, siis tänavu augustis kasvas toodangu müük statistikaameti andmeil eelmise aasta augustiga võrreldes 6.

Lihatööstuste hulgas on 2001. aasta tegija Tallegg, kelle kasum on ületanud kõik ettevõtte senised rekordid. Rakvere Lihakombinaat on aastaga jõudnud 6 miljoni kroonisest kahjumist 37 miljoni kroonisesse kasumisse.

Piimatööstus ?naudib? praegu Euroopa kindlat turgu. Juulist alates suurenes tööstuste eksport ELi kolmandiku võrra, sest suurenes ekspordikvoot. Ettevõtted, kes müüvad ELi, on saavutanud stabiilsuse, kuid on ka mahajääjaid.

Endiselt ei suuda jalgu alla saada Meieri Tootmise AS (endine Ühinenud Meiereid), kellele liigsuure tootmisvõimsuse ülalhoidmine ikka kahjumit toob.

Kalatööstuses on fileed tootvad ettevõtted juba ammugi eurotunnustuse saanud ning kauplevad ELiga. Konservitootjad aga soovivad, et neile antakse ajapikendust euronõuete täitmiseks 2003. aasta alguseni, sest just eriti sel aastal on nad korralikke kasumeid teenima hakanud.

Suure tõusu on läbi teinud ka aastaid kahjumiga maadelnud kommivabrik Kalev, kelle esimese poolaasta kasum oli hoolimata väiksemast käibest kaks korda suurem kui eelmisel aastal.

Alkoholitootjate hulgas on pärast omanike ja strateegia muutumist taas valge viina turu liider Liviko, kes vahepeal kaotas oma positsiooni Onistarile. Samuti on vähenenud veidi ka salaviina osa, mis tähendab käibekasvu legaalse viina tootjatele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09
Otsi:

Ava täpsem otsing